Ľudské práva.

Autor: Pavel Pospíšil | 6.1.2019 o 19:05 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  146x

  10.12. sme si pripomenuli, že 10.12.1948 Valné zhromaždenie OSN prijalo Všeobecnú deklaráciu ľudských práv. Za komunizmu sme sa veľa o tejto skutočnosti veľa nedozvedeli, ČSSR sa prihlásila k Dohovoru o ľudských právach 

(podľa mojich vedomostí je na našej „prihláške“ podpis G Husáka) a oficiálne bola Listina ľudských práv a slobôd zavedená do nášho právneho systému až po revolúcii (zákon č. 23/1991).

     Skoro tajne sa do Ústavy SR dostala (Listina) po jej vzniku a schválení, (Druhý oddiel), čo vyvolalo neskorší odpor viacerých aj najvyšších štátnych činiteľov, ktorým sa to asi nehodilo. A tak došlo k jej porušovaniu hneď po inštalovaní SR najmä v oblasti práv na súkromný majetok, najmä pozemky, (Čl. 20, aj: Dedenie sa zaručuje). Aj tzv. reštitúcie často znamenali porušovanie ľudských práv, zakotvených v ústave, ale vtedajší mocipáni si vymohli svoju nedotknuteľnosť, mnohé porušenia ústavy „uznávali“ a uznávajú aj súdy a karavána ide ďalej. A tak sa stala z pozemkového vlastníctva ďžungla, v ktorej lovia tí zdatnejší (politicky?) a ešte aj v súčasnosti majú viaceré zákony „chyby“, ktoré uľahčujú loviť v mútnych vodách. A aj súčasná vládna moc degraduje Ľudské práva na nepríjemnú skutočnosť, ktorú treba obísť, zbaviť sa jej, lebo bez nej sa to „vládne lepšie“.

 

Pavel Pospíšil, dôchodca

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Mayová zažila historickú prehru. Čo bude ďalej s brexitom?

O Mayovej vláde rozhodnú poslanci v stredu.

Komentár Petra Schutza

Poslanci vrhli Britániu do najhlbšej krízy v moderných dejinách

Európu vrhli do stavu najvyššej neistoty.

ŠPORT

Svitko nespadol, zlyhala mu motorka. Na Dakare skončil

Slovenského motocyklistu previezli do nemocnice, je však v poriadku.


Už ste čítali?