Profesor Brunovský odišiel.

Autor: Pavel Pospíšil | 17.12.2018 o 20:20 | Karma článku: 1,95 | Prečítané:  727x

      (Od nás, ktorí sme ho mali radi), ale aj od všetkých. Je mi smutno, lebo odišiel aj priateľ (dlhoročný) a vzácny. Prvý raz som sa s ním stretol na vojne v Stříbre (1958),

kde sme spolu „mastili kanady“ niekoľko mesiacov. Stretli sme sa tam viacerí absolventi Prírodovedeckej fakulty UK, z rôznych disciplín. Mne si bol blízky najmä Ty a Jožo Jokel. Aj keď Tvoj odchod zo Stříbra za (vrcholovým športom – orientačným behom) – po niekoľkých mesiacoch prerušil naše kontakty na dlhšiu dobu, priateľstvo a spoločný záujem o šport znamenal naše nové stretnutia.

      Po mojom návrate na fakultu a mojej činnosti v TOME (turistický oddiel mládeže) som zistil, že si u susedov (na fakulte matematiky a fyziky UK) a tak sme nemali ďaleko od seba.

      V mojich očiach si vyrástol (skoro de „nebies“), keď som zistil, že si vyrástol v matematike na – pre mňa nebotyčnú úroveň, a poznali ťa, kde – kade po svete. Ja som ťa bral ďalej ako priateľa, čo bolo umocnené, keď Tvoji synovia vyrástli natoľko, že sa zapojili aj oni do TOM-u. A tak sme sa začali stretávať aj častejšie.

      Keď som zistil, že Tvoja matematika je zameraná aj na praktické úlohy, navštívil som Ťa na „matfyze“ – u susedov, lebo som začal robiť na modelovaní prúdenia podzemných vôd a aj v tom si mi mal čo  povedať. Len chybou bolo (mojou), že som ako praktik – nematematik ťažko chápal Tvoju exaktnú reč, ale princípy Tvojho matematického myslenia mi hodne aj tak pomohli.

       Po mojom odchode z fakulty po zmenách v 89 roku sme sa stretávali naďalej, aj keď len náhodne, ale o to úprimnejšie, najmä keď sme zistili, že sme aj myslením na spoločnej dĺžke. Naše „náhodné“ stretnutia pokračovali a tak som zistil, že Tvoji chlapci vášnivo hrajú v „Muzičke“. Aj som si ich bol viackrát vypočuť a pozrieť a moje srdce (bývalého tanečníka v rôznych súboroch) zaplesalo.

       A s Tebou som sa stretol naposledy pri jednom z behov Devín Bratislava (Ty na bicykli ja na pešo, bol som pozrieť vnuka) a obnovili sme si trochu spomienky. A úplne naposledy sme sa stretli u milosrdných (nemocnica), kde som ja bol so svojou kožou a Ty myslím s niečím iným.

        Moje prekvapenie pokračovalo, keď mi jeden z vnukov povedal, že sa stretáva „na hokeji“, s Tvojím synom Tomášom na amatérskej báze. Potešilo ma to, a nechal som Ťa pozdravovať, pri čom som si uvedomil, že by som sa znovu s Tebou rád  stretol, že musím vyhľadať Tvoj telefón a pozdraviť ťa.

         Nuž nevyhľadám a nestretneme sa, ...tu. Ale dúfam, že sa budem s Tebou stretávať v myšlienkach a v budúcnosti možno aj inak. 

          Milý Paľo, nech Ti je táto naša zem ľahká aj s tou prírodou, ktorú si mal tak rád – Tvoju Bocu, Karpaty, našu spoločnú lásku a všetko to naše, aj so svojimi chybami a nedostatkami.

           Tvoj priateľ

Paľo (Pospíšil), dedo, dôchodca.

 

P.S. Chýbať budeš celej našej spoločnosti, lebo tak hlboká stopa sa tak ľahko nevytratí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?