Sudcovia, poslanci a my (občania).

Autor: Pavel Pospíšil | 11.7.2018 o 17:43 | Karma článku: 3,22 | Prečítané:  799x

V poslednom čase sa akoby roztrhlo vrece so spormi medzi poslancami, sudcami, ale aj medzi novinármi a sudcami, a medzi historikmi (najmä s tými, ktorí brali v Ústave pamäti národa svoje poslanie vážne)

Sudcovia sa urážajú na poslancov, a ich kolegovia odsudzujú poslancov na nehorázne pokuty a mám dojem, že uniká to podstatné. Prvá vec je, že je to vlastne spor medzi starým a novým, medzi tým, čo sa ani v našich podmienkach neosvedčilo a čo sme dúfali, že už odišlo.

      Podľa  mojich skúseností s našou justíciou, asi treba zdôrazňovať, že naši sudcovia sú presvedčení, že vždy boli, sú a budú výnimočnou časťou obyvateľstva. Z toho plynie pocit neomylnosti, najmä pri aplikácii a „interpretácii“ zákonov. Len problém je, že vychádzajú zo svojho (individuálneho) presvedčenia, ktoré je často poplatné minulej dobe a posudzovanie podľa súčasných zákonov (aj ústavy) je im často ukradnuté.

      A keď sa ukáže politik (minister), ktorý prejaví snahu o posun justície v rámci súčasného právneho systému (a Ústavy), je obviňovaný z neznalosti problémov a najmä súdnictvu (Denník N, 3 júla 2018). Rozčuľuje sa (sudca B.), že veď predsa on (oni) konali podľa vtedy platných zákonov (napr. č. 109), keď odsudzovali ľudí pre nedovolené prekročenie hranice, pre nesúhlas s politikou Strany v poľnohospodárstve, (kolektivizácia), odoberanie pôdy a dávanie ju (do užívania, nie do vlastníctva) družstvám a násilné prinucovanie ľudí na vstup do družstva.

      Vážení (staro) sudcovia, prokurátori, policajti, úradníci, aj politici, ktorí ste sa stotožnili s (komunistickou) spravodlivosťou a snažíte sa ju propagovať aj dnes (treba povedať, že nie všetci), Vaša doba odišla, rokom 1989. Vtedy ste mali dobrovoľne odísť a keď nie vtedy, tak teraz. Teraz zastávať názory minulé a svoju činnosť ospravedlňovať minulosťou, je neústavné a nezákonné. Prosím prečítajte si protikomunistický zákon č. 125/1996, ktorý hovorí o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému. Za tejto situácie Vaše stotožňovanie sa s minulosťou je aj protiústavné a ak by sme išli do dôsledkov, malo by to byť trestné. (prečítajte si aj našu ústavu). Platí to aj o advokátoch, ktorí sa chovajú rovnako, aj politikoch a ostatných vládcoch zeme.

      Vaše ospravedlňovanie svojho konania zákonmi, ktoré vykonštruovala „vedúca úloha strany“, je niečo s čím nemôžem súhlasiť. Pre svoju činnosť ste sa rozhodli zo svojej vôle. Na štúdium práva ste sa rozhodli vy. Tým ste podpísali súhlas s politikou „zločineckej organizácie“, ktorá 40 rokov aj s vašou pomocou prenasledovala ešte aj deti tých, ktorých označila za „vinníkov“. Prispeli ste aj k likvidácii našich stredných roľníkov, ktorých jedinou vinou bola skutočnosť, že vlastnili pôdu, ktorú užívali k prospechu a k výžive našej spoločnosti, aj vás. Podieľali ste sa aj na likvidácii živnostníkov a iných nevinných ľudí. Aj na proticirkevnej politike strany. Tak ste sa stali spolupáchateľmi teroru, ktorý nemá v našej histórii obdobu. Obete aj Vás kričia a ostanú v pamäti bez ohľadu na to, že sa cítite nevinní. Predsa muselo Vám byť jasné, ako vysokovzdelaným ľuďom, že vaša účasť na spolu vládnutí teroristickej organizácie robí utrpenie nevinným ľuďom a predlžuje dobu vládnutia zločineckej organizácie. Našťastie sa našli ľudia, ktorí poukazovali na neprávosti bez ohľadu na obete, ktoré museli priniesť. Svojimi súčasnými postojmi a zotrvávaní vo funkciách na súdoch urážate tých, ktorí neváhali a v podstate ukazujete, že sa nechcete prispôsobiť dobe svojím odchodom. To sa aj vaše obete sa majú prispôsobiť vaším názorom o legálnosti vašich niektorých činov o ospravedlniť sa za to, že poukázali na vaše bezcitné konanie? Opakujem, konali ste dobrovoľne aj v situáciách, keď ste museli vedieť, že ubližujete nevinným ľuďom s dôsledkami na ich rodiny, známych a priateľov. A týchto obetí boli stovky a tisíce.

      Ak máte svedomie, prestanete sa stavať proti tým, ktorí odhaľujú vaše aj nespoločenské, nemorálne konanie a prestanete obviňovať a súdiť sa o náhradu. Vaše konanie viac desaťročí po zmenách systému svedčí o tom, že nemáte ani profesnú hrdosť, pretože funkcia sudcov bola dobrovoľná. Prečítajte si viac svedectiev (aj právnikov), napr.: Komunistické právo...a iné, o dobe. Tiež svedectiev aj vašich obetí (dlhoročné väzenie v neľudských podmienkach, nútené práce), je v literatúre bezpočet.

      Hovorím v množnom čase. A hovorím aj o rôznych politikoch. Dúfam, že vám ukážeme aj v ďalších voľbách, čo začalo vo voľbách pre kraje. Rozčuľovaním sa nad tým, že niektorí hovoria o tom, koho podporia si u más nepomôžete, iba ak u vlastných prívržencov.

      Odíďte.

 

Pavel Pospíšil, dôchodca.

Júl 2018

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?