Bol som na konferencii o sviečkovej manifestácii.

Autor: Pavel Pospíšil | 29.3.2018 o 14:22 | Karma článku: 10,08 | Prečítané:  14112x

V nedeľu som sa zúčastnil na Oslave (30. výročia) a na koncerte v Redute. Boli to dve nezávislé akcie. Na konferencii o sviečkovej pod názvom SPOLU ZA SLOBODU (konala sa v zrkadlo

Bol som na konferencii o sviečkovej manifestácii.

 

    V nedeľu som sa zúčastnil na Oslave (30. výročia) a na koncerte v Redute.

     Boli to dve nezávislé akcie. Na konferencii o sviečkovej pod názvom SPOLU ZA SLOBODU (konala sa v zrkadlovej sieni radnice) sa zúčastnil aj prezident Kiska a bývalý prezident Spolkovej republiky Nemecko Joachim Gauck a ďalšie významné osobnosti. Na prvom mieste by som spomenul Františka Mikloška, (jeden z organizátorov  spolu s Juklom, Krčmérym, ale aj ďalšími aktivistami tzv. tajnej cirkvi na Slovensku). Prítomní boliaj pán Figeľ, osobitný vyslannec EU pre náboženské slobody vo svete, Mathias Barner, riaditeľ nadácie konráda Adenauera v Bratislave, ako aj riaditeľ nadácie Antona Srholca a nadácie Nenápadní hrdinovia Mgr František Neupauer (hlavný organizátor celej akcie).

    Zároveň bola organizovaná panelová diskusia pod názvom: Ako zachádzame s našou slobodou. V tejto na otázky moderátora (Pavol Demeš, European Endowment for Demokracy, Bratislava) odpovedali:Miriam Lexman, riaditeľka pobočky Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bruseli, Maroš Čaučík, riaditeľ Dobrej noviny, (nedávno vyznamenaný prezidentom Kiskom), Juraj Šeliga, Iniciatíva Pamätaj (a jeden z organizátorov nedávnych protestných manifestácií Za slušné Slovensko), Dominika Semeňáková, Nenápadní hrdinovia.

    V príhovoroch aktéri, (prezident Kiska, prezident Gauck, p. Figeľ, Mikloško, Fr. Neupauer) zdôraznili, že účastníci napriek intenzívnej protiofenzíve vtedajšej komunistickej vlády a vládnych zložiek, ako aj priamymi demonštráciami moci (prechádzaniu obrnených policajných transportérov a zdôrazňovaniu, že policajti budú mať aj ostré náboje)nezaváhali a prišli. Do proti ofenzívy sa zapojili aj niektorí predstavitelia prorežimových kňazov (z Pacem in terris).  Účastníci prekonali strach a prejavili odvahu. Zotrvali v modlitbách so zapálenými sviečkami plánovaných na 30 minút, aj napriek násilným akciám polície, ktoré prerástli až k použitiu striekačiek s tlakovou vodou a bitke účastníkov policajtmi. Vyše 130 účastníkov polícia zatkla a predviedla do centrály čo u niektorých malo aj existenčné následky (v práci v rôznych zamestnaniach).

     Na inom mieste František Mikloško uviedol (Kat. noviny z 25.3.2018), že pri manifestácii  okrem snahy za ustanovenie nových biskupov v súlade s Rímom, išlo aj o ľudské práva.

      Sviečková manifestácia bola mocným impulzom, ktorá uviedla do zmätku „mocných“ takým spôsobom, že o rok sa systém rozpadol. Je pozoruhodné, že impulzom k manifestácii bola aj vražda katolíckeho kňaza Štefana Poláka, hoci organizátori sa túto skutočnosť rozhodli verejne nepropagovať. Je zaujímavé, že táto aj iné vraždy kňazov neboli doteraz vyšetrené ani objasnené. (Možno aj v kontexte s touto skutočnosťou treba hľadať súvis so súčasnosťou). Na mňa veľmi zapôsobilo, keď pri odchode z miestnosti sa pán Gauck objal s prítomným profesorom Krčmérym. Bolo to pre mňa také vonkajšie ohodnotenie činnosti Krčméryho za všetku jeho činnosť u nás aj v zahraničí, v minulosti, aj teraz.

       Koncert v Redute orgnizovala Konferencia biskupov Slovenska v spolupráci s Fórom kresťanských inštitúcií. Podujatie sa konalo pod záštitou predsedu NR SR Andreja Danka. Samotný koncert bol vynikajúci (podujatie moderoval veľmi citlivo herec Bučko).   Účastný bol opäť aj Joachim Gauck (inak aj významný – v našej terminológii - disident v bývalej NDR, zakladateľ a dlhoročný riaditeľ obdoby nášho Ústavy pamäti národa). Jeho prejav bol podľa mňa významný, aj preto uvediem niekoľko citácií z neho:

      Dnes som tu u Vás aby som si spoločne s Vami pripomenul deň, kedy tisíce ľudí prekonali strach pred utlačovateľmi, pretože ich túžba po slobode bola väčšia, ako tento strach.....Spomíname si na významnú kapitolu slovenskej a európskej hostórie slobody..... pred 30 rokmi nás spájal protest proti komunistickému režimu a túžba po slobode a demokracii. Dnes sa spájame proti akýmkoľvek pokusom zničiť demokraciu a oživiť starý model nacionalizmu.

...skúsenosť, že z viery sa môže zrodiť sila vedúca k vyslobodeniu sa z tejto bezmocnosti. V NDR, tak ako na Slovensku boli kresťanky a kresťania evanjelickej resp. katolíckej cirkvi, centrálnou časťou verejného protestu. A napokon nás zjednotil ten neopísateľný pocit šťastia, že sme si vytúženú slobodu skutočne vydobyli.

.......  

    Či a ako dobre funguje demokracia, to závisí aj od každého jednotlivca. Tu v Bratislave ste to v uplynulých dňoch opäť zažili: keď tisíce ľudí vyjde do ulíc a volá „Chceme slušné Slovensko“, tak toto volanie neostane nevypočuté. A občania majú znovu túto skúsenosť: len ten, kto sa nezapojí, sa stane ovládaným objektom. Avšak ten, kto prelomí mlčanie a žiada zmenu sa cíti byť zodpovedný, ten aj preberá zodpovednosť ako občan.

......

Prajem si tiež, aby v celej Európe dozneli sladké tóny populistov a namiesto toho sme sa nezdráhali nachádzať – hoci v kontraverzných debatách – správne politické riešenie.

 

Na záver pobytu tohto veľkého muža Európy na Slovensku, ho prezident Kiska vyznamenal. (Pán prezident Kiska, ďakujeme).

 

Pavel Pospíšil, dôchodca

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Šéfka Bielej noci: Niečím prebijeme aj New York

Na Slovensku sú ľudia podľa umelcov zvedavejší ako v Paríži.

DOMOV

Fico v dueli so Sulíkom: Váš konkurent nie je Smer

Sulík pripomínal Ficovi minulé výroky.


Už ste čítali?