Chýba nám múzeum totality

Autor: Pavel Pospíšil | 7.3.2018 o 15:30 | Karma článku: 1,96 | Prečítané:  238x

Článok denník N (27.febr. 2018, Miro Kern).      V Článku je toľko dôležitých informácií, že by som ho najradšej celý „okopčil“. Keďže to neide, vyberám (Vďaka pán M. Vašečka za názor):

Za najdôležitejší odkaz považujem, že pôvodca názoru odvážne pomenoval, podľa mňa možno najdôležitejší pohľad na vec: prítomnosť komunistov (bývalých aj súčasných (utajených, ale názorovo jednoznačne zameraných) na všetkých postoch, najmä Smeru, ale pravdepodobne aj ďalších strán a straničiek.

       Ďalej, malo by nám všetkým chýbať múzeum totality. Myslím oficiálne, vytvorené s pomocou štátu a financované štátom. Je to naša minulosť a zabúdanie na ňu sa nám vracia všetkým, negatívnym odrazom.

        Existuje pamätník v Seredi (vďaka zaň) aj keď je zamerané úzko na holokaust. Aj keď je to najdôležitejšou (negatívnou) časťou jednej totality, neviem, či postihuje túto totalitu v celej svojej šírke.

        Myslím si, že nám chýbaj katarzia našej minulosti, pravdivé pomenovanie neduhov najmä z obdobia komunistickej hrôzovlády. Vďaka iniciatíve jednotlivcov (Nenápadní hrdinovia – Mgr. Neupauer) a tiež vyložene súkromná iniciatíva p. Hlinu v jeho kaviarni na Námestí SNP v Bratislave. Je to nedôstojné k obetiam našej neslávnej minulosti, že to ponechávame na iniciatívu jednotlivcov, aby nám pomohli vyrovnať sa s našou minulosťou. Ale je to ťažko očakávať od bývalých komunistov, ako aj ich ideových nasledovníkov, aby sa sami vyrovnali s terorom, ktorý prežili na vlastnej koži tisíce našich roľníkov (aj „kulakov“) so svojimi rodinami, tisíce živnostníkov, ale aj stredných a veľkých podnikateľov a aj majiteľov tovární, bánk, postihnutej inteligencie.

        Možno by bolo dobre vrátiť sa k schvaľovaniu zákona č. 40/1996 (zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému – nájdete na internete – stránky NRSR). S ktorými časťami tohto zákona nesúhlasili páni (väčšinou členovia SDĽ a názorovo príbuzných súdruhov z iných strán). Pán premiér Fico, s ktorými časťami tohto zákona ste nesúhlasili Vy? Hlasovali ste proti!

      Stačilo necelých 30 rokov od „nežnej“ a značné množstvo našich spoluobčanov pociťuje nostalgiu za minulosťou, lebo vtedy naši rodičia mali „istotu“ a slovami Vašečku, „nebolo to až také tragické“. Nuž áno nemali sa zle, najmä stranícka „verchuška“, a všelijakí ŠTB-áci, ostatní mali „istotu“ – členovia družstiev, že dostali žobrácke odmeny za odpracované „jednotky“ na poliach, ktoré boli odobraté im alebo ich rodičom, robotníci v továrňach a pod.

     A obávam sa, že aj v rámci spomienkového hodnotenia našej minulosti (spomienka na 8 –kové roky), sa naša mladšia generácia nedozvie o neduhoch našej minulosti a potom sa nám ako ozvena vracajú dokonca aj vraždy (pamätáte sa za Mečiara a najnovšie za Fica). Nevyšetrili sa zločiny a obávam sa, že pokiaľ to budú mať v rukách „správni“ ľudia, nevyšetrí sa nič.

     Ďakujem za impulz a obzretie sa do našej minulosti (pán Kern a Vašečka), ale aj všetci novinári, publicisti a Občania, ktorí nenechajú spať „našich“ a pripomínajú nám všetkým aj im, že to, čo robia s našou minulosťou a prítomnosťou demokracia nepripúšťa.

 

Pavel Pospíšil, dôchodca

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Fico v dueli so Sulíkom: Váš konkurent nie je Smer

Sulík pripomínal Ficovi minulé výroky.


Už ste čítali?