Právna situácia za vlády V. Mečiara (a aj potom)

Autor: Pavel Pospíšil | 15.7.2017 o 17:05 | Karma článku: 5,56 | Prečítané:  1016x

Dňa 12.júla 2017 bol uverejnený v tlači (denník N) článok, v ktorom autori (P. Zajac, F. Gál, J. Flamík) predostreli svoj názor na vznik vlády Vladimíra Mečiara. 

Popísali aj ďalšiu situáciu, ako sa celý fenomén Mečiar vyvíjal a k čomu to dospelo.

    Myslím si, že hlavný „hriech“ pána Mečiara je v tom, že udal na dlhé roky „metodiku“ vládnutia podľa jeho predstáv a najmä systém prípustnosti autokratického vládnutia aj v demokratickom a ústavnom systéme, podľa jeho predstáv. Najhoršie na tom je, že V.M. bol presvedčený (aj je), že konal správne a všetci ostatní nemajú pravdu. Už nemožno ospravedlniť skutočnosť, že aj po vyjasnení si jeho pozície a snáh sa k nemu pridali a spolu vládli ďalší politici, ktorým tento spôsob vládnutia vyhovoval a pomáhali mu, aby vládol dlhé obdobie, z ktorého sa nám podarilo dostať sa len vďaka uvedomeniu si situácie pomerne veľkému počtu obyvateľov Slovenska a prerušenie smerovania k skutočnej diktatúre.

     Celé vládnutie pána Mečiara, podľa nám známych dôkazov, bolo zamerané hlavne na „prerozdelenie“ majetku, ktorý bol na Slovensku evidovaný po rozdelení ČSFR. Mám na mysli „reštitúcie“ a zákony, ktoré existovali a ktoré boli použité a často zneužité. Situácia (právna) po schválení Ústavy SR prakticky nebola braná do úvahy a najmä po Náleze ústavného súdu SR z roku 2006, ktorý postavil celé konanie v reštitúciách do ústavného rámca sa stala z právneho hľadiska neústavnou, čo vláda, ale aj súdy a značná časť poslancov ignorovala a konali vlastne neústavne.

        Od tohto pána sa datuje ignorovanie zákonov, aj ústavných, interpretácia (ako sa to najviac hodí) a iné hókusy, ktoré sú obľúbené doteraz.

      A znovu sme po krátkom čase narušenia autokratického systému vládnutia (vláda Radičovej) neodolali „čaru osoby“ iného politika a umožnili mu vybudovať niečo veľmi podobného mečiarizmu s jeho ideologickými základmi, ktorými sa veľmi podobá až časom dávno minulým. A znovu sa našli politici, ktorí sú ochotní prisluhovať tomuto systému vládnutia, a predlžovať takýto systém vládnutia.

        Aj keď si už niektorí z nich uvedomujú, že tadiaľto ich predstavám ruže nepokvitnú, umelo predlžujú svoj „zlepenec“ a aj keď možno nedobrovoľne dávajú zelenú temným silám, ktorým podliehajú veľmi lacno rôzne vrstvy u nás.

          Opoziční politici by si mali uvedomiť, že len spoločným úsilím si môžeme pomôcť sami, dať sily dohromady a presvedčiť spôsobom konania nás všetkých, že na to majú, aby vrátili vývoj štátu na demokratickú cestu, ktorá bude prospešná všetkým ľuďom.

          Treba, aby sme si uvedomili, že obnovenie demokratických princípov nebude ľahké. Bude to bolieť a musíme sa sami seba presvedčiť, že napraviť to, do čoho nás zahnali komunisti a iní zástancovia ich metód, bude trvať dlho a bude vyžadovať obete nás všetkých. Včítane dôchodcov, odborárov, tých ktorí si myslia, že cesta dopredu je mysliteľná len cez riešenie svojich problémov (nech by boli akokoľvek pre nás dôležité).

            Cestu nám ukazujú naši mladí, (pomôžme im svojimi podpismi), biele vrany a iní poctiví ľudia na rôznych postoch u nás.

           Nuž teraz je ozaj na Vás páni politici, aby ste vychádzali z existujúcej situácie, spojili sily (zanechali svoje egá) a zaujali také stanoviská, ktoré by nám umožnili návrat na demokratickú cestu slobody a cestu právneho štátu. Z takéhoto systému budeme dlhodobo profitovať všetci. (Nie ihneď).

 

Pavel Pospíšil, dôchodca

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.


Už ste čítali?