Všimli ste si správu o uznesení európskeho súdu k veci pána sudcu JUDr Paludu?

Autor: Pavel Pospíšil | 3.6.2017 o 16:16 | (upravené 3.6.2017 o 16:21) Karma článku: 6,63 | Prečítané:  1228x

      Aj keď ešte nepoznáme odôvodnenie alebo upresnenie, je to dobrá správa. Možno by sa mali porozmýšľať „aktéri“ celej veci a urobiť sebakritiku.

Ale nie ako voľakedy komunisti. Takých vecí ako kauza Paluda je asi v našej justícii ešte dosť. Možno by mali porozmýšľať aj politici v prístupe k občanom, aby občania neboli často tí porazení novými zákonmi, možno aj úradníci by mali porozmýšľať nad svojou činnosťou, ale to ešte bude trvať určitý čas. Možno sa zmení aj prístup súčasných vládnych politikov k Ústavu pamäti národa a nechajú ho bez ovplyvňovania robiť si svoju prácu. Tým, že tam dosadia svojich aktérov a budú presadzovať svoje, minulosť nevyriešia, len sebe narobia v budúcnosti problémy.

        Súčasný problém SR vo vzťahu k svojim (JUDr.Paluda) občanom, však nie je jediný.

         Ja sa pamätám na kauzu SR verzus Trenčianske Biskupice, vo veci zaplatenia za pozemky. Naťahovalo sa to niekoľko rokov, prešlo to všetkými našimi súdmi a nakoniec SR platila „spravodlivú pokutu“, ktorú jej vymeral Európsky súd. Tá pokuta nebola malá, niekoľko miliónov SK v prospech Urbariátu v spomenutej obci, plus nemalé súdne trovy. (Ozaj, kto to zaplatil?) .

         Neviem kedy si to aktéri uvedomia, ale v právnom štáte by malo byť právo (zákony, ústava, Dohovor o ľudských právach) nad ich záujmami, Všetko sú to princípy s ktorými sme súhlasili, pri zmene zriadenia a prihláške do EU. Akékoľvek odklony od týchto zásad v právnom štáte z dlhodobého hľadiska nemôžu byť úspešné. A sudcovia by sa mali zamyslieť nad zásadou, že aj občania majú právo na spravodlivý súd.

Pavel Pospíšil, dôchodca

Bratislava Máj 2017

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.


Už ste čítali?