Nález ÚS SR – (pozemky urbariátov) situácia pokračuje. (Aj zákon č. 97/2013)

Autor: Pavel Pospíšil | 11.5.2017 o 7:40 | Karma článku: 2,84 | Prečítané:  589x

Z celého problému sa stáva detektívka. No posúďte. O autoroch originálneho NÁLEZU prehlásil „výnimočný politik“ (dúfam, že minulosti): je to chorý prvok a začala strastiplná cesta.

Do zbierky zákonov sa dostal pod č. 537/2006 bez poznámky, že na stránkach ÚS je č. nálezu PL. ÚS 11/05-39, (všetko z 22.08.2006), teda nikto nie je schopný(?) povedať, že ide o ten istý nález.

      Za takýto ťah je podľa zatiaľ známych skutočností (aj podľa zákonov) zodpovedný Úrad NR SR aj so známymi osobami, ktorý bol vo funkcii po 22.08.2006. Podľa súčasného úradu NR SR, tento v súčasnosti nemôže nič napraviť, lebo nový zákon mu to nedovoľuje. Toto mi dal (úrad) na vedomie, tak som požiadal (veľmi slušne) ÚS či môže dať veci na poriadok. List z NR SR som v kópii priložil. Teraz čakám na odpoveď......

      Medzi časom bol vydaný nový zákon o pozemkových spoločenstvách, (č. 97/2013), ktorý je čudný práve z hľadiska NÁLEZU a teda aj Ústavy SR. Nuž som sa pokúsil zistiť, či autori na Ministerstve pôdohospodárstva vedia niečo o týchto problémoch a súvislostiach. Odbor kontroly (list som poslal ako sťažnosť) list predisponoval na Odbor legislatívy, ktorý bol asi autorom podkladov pre zákon o pozemkových spoločenstvách ešte predtým, ako návrh podpísal minister pôdohospodárstva a premiér. Zatiaľ sa ukazuje, že ani na Min. spravodlivosti, ani na rezortoch, ktoré boli spolu  - tvorcami zákona, nič o našom NÁLEZE nevedeli. Pritom GP SR bola navrhovateľom podania na ÚS (NÁLEZ a na Ministerstve spravodlivosti sú ešte stále ľudia, ktorí sa podieľali na oboch činnostiach.

         Zatiaľ je  problém Nálezu, jeho zverejnenia a používania v štádiu „šetrenia“ a dúfam, že v dohľadnej dobe sa dozvieme výsledky. Možno že to bude skôr, ako pôdy - chtiví ľudia „skúpia“ väčšinu nevysporiadaných podielov v pozemkových spoločenstvách, kde sa takéto vyskytujú. Jedna takáto lokalita je pravdepodobne v Trenčiansko - teplickej doline, kde sídli pán znalý pomerov a má záujem o takéto zbytky, ktoré „sú volné“.

          Keďže poznám naše dobré porekadlo: „vyčkaj času, ako hus klasu“, tak zatiaľ som sa obrnil trpezlivosťou a čakáme. Dúfam, že to nebude trvať, ako s tou jednou amnestiou, ktorej „vysporiadanie“ trvalo 19 rokov.   

           Prosím o prepáčenie ľudí, ktorí majú o problém záujem, že príliš narábam s číslami zákonov, ale presvedčil som sa, že  ľudia, ktorí mali do činenia so zmenami vo vlastníctve pôdy po r. 1989 sa chovajú zvláštne. Alebo nepoznajú všetky zákonné súvislosti a zákonné vzťahy alebo tak robia úmyselne, aby dopriali „priateľom“ a známym potešenie z neústavne (?) nadobudnutých nehnuteľností. Podľa mojich skúseností sa takíto nachádzajú v celom našom živote – myslím od politikov, cez vládnych úradníkov, po prokuratúru, políciu a Bohužiaľ aj súdy, ktoré sa zúčastňujú na tejto „veľkej hre“ o naše individuálne, ale aj skupinové vlastníctvo a o zmeny v ňom.

            Veľmi dôležitý je najmä nález ústavného súdu č. 537/2006 z.z. – PL.ÚS 11/05-39. Pozrite si obe formy na internete (PL. ÚS 11/05 – 39 je na stránkach ÚS SR).

 

Pavel Pospíšil, dôchodca

Bratislava, máj 2017

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.


Už ste čítali?