Rady M. Novaka pre Slovensko.

Autor: Pavel Pospíšil | 16.4.2017 o 19:40 | Karma článku: 4,61 | Prečítané:  313x

Úvodom citát z prebalu knihy: Biznis ako poslanie. (Charis, 1998 Bratislava – Originál :Bussiness As a Calling 1996).  Ten citát znie:

Slovensko prežíva tri ťažké transformácie súčasne: politickú, ekonomickú a morálnu...Ľudia v biznise majú popri úspešnom podnikaní i politické a kultúrne úlohy, ktoré musia riešiť preto, lebo podnikaniu sa najlepšie darí v slobodnej spoločnosti, kde všetci nesú zodpovednosť za jej politické zdravie. Tiež preto, lebo podnikaniu sa najlepšie darí v slobodnej spoločnosti, kde všetci nesú zodpovednosť za jej politické zdravie. Tiež preto, lebo podnikaniu sa najlepšie darí medzi ľuďmi s pevne zakorenenými morálnymi cnosťami, akými sú zmysel pre spoluprácu, česť schopnosť tvrdo pracovať, tvorivosť, chuť zlepšovať, učiť sa na vlastných chybách a ďalšie. Ak táto kniha akýmkoľvek spôsobom pomôže ľuďom vo vlasti mojich predkov, bude to pre mňa veľké zadosťučinenie. (Koniec citátu).

      Myslím si, že pán Novak vystihol potrebu obrody našej spoločnosti a tieto myšlienky  sa hodia aj pre Slovensko. (Ale aj pre všetky spoločnosti, ktoré si hovoria, že sú alebo chcú byť slobodné, demokratické a trhové). Koľko našich politikov a podnikateľov na rôznych úrovniach sa zoznámilo s týmito myšlienkami.

      Bohužiaľ, koľko našich vedúcich politikov si osvojili tieto „novakovské“ princípy? Ja by som povedal, že len málokto. Najlepšie na celej zmene dopadli majitelia predošlej ideológie, ktorí si ujasnili o čo pri tej zmene ide. Sústredili sa najmä na ekonomickú stránku veci a napr. reštitúcie boli takým zlatým holubom (vajcom), ktoré sa tu naskytlo na tanieri a lietalo im priamo do huby. A dôsledky cítime doteraz a dlho asi budeme.

      A keď sa vyskytol svetlý okamih (Nález ÚS č. PL ÚS 11/05-39), tak ho otcovia vlasti a ich kamaráti zašantročili tak, že podaktorým nám to trvalo dlhých 11 rokov, kým sme zistili, že ide vlastne o nález č. 537/2006 Z.z. Nálezom ÚS zistil (v roku 2006), že reštitúcie nie sú v súlade s Ústavou SR.  „Oni“ bašovali v „právnom štáte“ tak, že sa nám len bučky zelenali a zelenajú, lebo aj pri tvorbe nových zákonov, sa im v tomto smere zdá sa darilo. (Zákon č. 97/2013). Je pri tom zaujímavé, že prokuratúra, polícia, sudcovia nevidia, že ide o neústavnú činnosť, na ktorej získavajú „tí praví“ na úkor tých, ktorým tie polia lúky a háje pôvodne patrili a ich dedičia zo zákona.

    Pán Novak ďakujeme. Aj preto sa 18.apríla 2017 pokúsim pochodovať mestom.

     Možno sa spoločnými silami podarí zásady, ktoré odporúčal pán Novak uviesť do praxe, aj keď si uvedomujem, že to nebude hneď. Mám na mysli hľadanie ľudí, ktorí budú aj v reálnom živote konať podľa týchto zásad.

 

Pavel Pospíšil, dôchodca

apríl 2017, Bratislava

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

DOMOV

Dobré ráno: Kto je Harabin a kto ho chce za prezidenta

Konšpirácie už nestačia, Harabina chcú za prezidenta

KOMENTÁRE

Profesionálni kresťania objavili novú diskrimináciu

Úrady si účtujú poplatok za akýsi administratívny úkon.


Už ste čítali?