Kto je kto?

Autor: Pavel Pospíšil | 25.11.2016 o 8:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  599x

Dostala sa mi do rúk publikácia: Zmeny v pozemkovom vlastníctve v 20. storočí. Z účastníkov publikácie som si zapamätal najmä: J Rychlík: Príprava a  schvalování zákona o vlastníctví k púde v letech 1991 – 92.

(Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, 2016, Peter Sokolovič a kol.)

Keďže všetko sa odohrávalo na pôde Federálneho zhromaždenia ČSFR v Prahe všetky pôvodné materiály sa nachádzajú v archíve Parlamentu. Účastníci boli vtedajší poslanci FZ.

     Cez reštitučné zákony si jednotlivé strany riešili svoje ideologické problémy a tak bol prijatý zákon ako kompromis, so všetkými nedostatkami a zatáčkami, ktoré vždy takéto polovičaté zákony a zásady spôsobujú.

      Najväčší problém na Slovensku bol, že značná časť chcela riešiť aj problém s Maďarmi, Nemcami, majetkom Židovskej obce a pod. Na Slovensku zapôsobilo najmä HZDS, SDĽ, SNS, a aj komunisti keď do zdôvodňovania zamontovali „iredentu“ nacionalizmus. Na druhej strane boli poslanci za KDH, prípadne VPN. A tak sa „podarilo“ neprijať navrátenie majetku katolíckej cirkvi, značnej časti Maďarov, ako aj Nemcov, aj keď bolo jasné, že časť Nemcov, ako aj Maďarov dostali časť svojho majetku späť, prevažná časť ostala zadržaná a ponechaná na ďalšie riešenie a značná časť sa dostala do rúk zlatokopov a novodobých „družstevníkov, prípadne iných privatizérov.

       Čo myslíte, občania, podarí sa vrátiť majetok aj tým našim občanom, ktorí sa ničím neprevinili, len si v pote tváre zarábali na chlieb pre svoje rodiny?

 

Váš dôchodca P.P.

November 1016

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Skutok sa nestal hrozí aj pri údajnom Valkovom vrahovi

Jozefa Radiča, ktorý je obvinený z vraždy, by napokon mohli súdiť len za lúpež s následkom smrti. Trest je potom nižší.

ŠPORT

Reprezentačný kapitán Škrtel mení dres. Mieri do Škótska

Slovenský futbalista by mal podpísať zmluvu s Glasgow Rangers.


Už ste čítali?