Pán Zala a Smer – sociálna demokracia

Autor: Pavel Pospíšil | 2.10.2016 o 12:00 | Karma článku: 7,32 | Prečítané:  768x

Vážený pán Zala,           Sympatická mi je Vaša snaha o sociálne demokratický charakter Smeru, teda že nechcete byť súčasťou strany, ktorá sa chová ako Smer.

Obávam sa však, že Vaša snaha, urobiť nápravu v štýle sociálne demokratickej politiky, nemôžete v našich podmienkach uspieť.

         Jednak preto, že zdroje Slovenska najmä v budúcnosti nebudú stačiť na socialistickú  politiku, na rozdiel od škandinávskych krajín, ktoré majú iné predpoklady, najmä prírodné a iné, dané aj vyspelosťou ekonomík, ale najmä preto, že komunistická ideologická minulosť značného množstva členov a funkcioárov – podotýkam nielen Smeru - nepripustí, aby strana opustila populistický a do značnej miery aj ideologicko – komunistický  základ vládnutia, ktorý je veľmi pohodlný. Bolo to pohodlné pre všetkých ich predchodcov, od komunistov v štýle Lenina a Stalina, cez Gottwalda, Novotného, Husáka, Biľaka, Jakeša a prisluhovačov, až po dnešných takzvane sociálnych demokratov, proti ktorým sa snažíte vzdorovať.

         A výčitky, ktoré máte proti privatizácii, slabý zákonník práce  a t.ď. u „ortodoxných neokonzervatívcov“ typu Mikloša, (Denník N, str. 10, 28.októbra 2016)  zaváňajú Vašou slabou pozíciou pri pokusoch o sociálnu demokraciu bez zváženia ostatných dôvodov.

         Veď keby nebolo Miklošovej a Dzurindovej privatizácie a iných nepopulárnych krokov (banky), ako aj likvidácie aspon časti Mečiarovských prechmatov (aj ekonomických - VSŽ, aj pri malej privatizácii), boli by sme asi niekde na úrovni Bieloruska, Ukrajiny (ale aj Ruska) a mnohých ďalších štátov, nielen vo Východnej Európe. Podľa mojich životných skúsenosti bez zainteresovania osobných cieľov širokých vrstiev obyvateľstva (aj privatizácie, ale najmä súkromného podnikania, kontrolované daňovým a aj Ústavným a právnym systémom), sa každý spoločensko ekonomický systém dostane do slepej uličky, z ktorej nieto východisko.

           Zanedbaním niekoľkých z vymenovaných prvkov sa dostaneme k ponímaniu moci ako Kaliňák, Baštrnák, Fico, prokuratúra a súdy. V „slnečných“ dňoch to možnože chvíľu pôjde, ale v ťažkých časoch sa budeme  krútiť na mieste (ako naše poľnohospodárstvo po zlikvidovaní súkromnej vrstvy roľníkov a stredných, ale aj väčších poľnohospodárov, živnostníkov a.t.ď.). Veď pre čo má vláda stále problémy pri železniciach, zdravotníctve, v sociálnom systéme, školstve? Dovoľujem si povedať, že vlaky zadarmo nie sú riešením, podobne ako „bezplatné“ stredné a vysoké školstvo a zdravotníctvo (a bez ochrany dôchodcov a iných bezmocných). Bez možnosti riešiť problémy aj na základe súkromnej iniciatívy (kontrolovanej zákonmi, zložkami justície a pod.), budeme sa stále v niektorých odvetviach nášho života krútiť na mieste, alebo v systéme jeden krok dopredu a druhý krok dozadu.

            A preto mi je cudzie ďalšie experimentovanie na báze komunizmu a socializmu.

             Nuž prepáčte pán Zala, aj keď Vaša snaha o sociálnu demokraciu bez potrebných mimoriadne vysokých zdrojov môže byť sympatická, zdá sa byť chimérou, ktorá nespravodlivo odsúdi aj našich vnukov na prešľapovanie a mladá generácia bude stále unikať za lepším životom.  U nás ostanú len idealisti a menej schopní, ktorí však štátu nebudú môcť pomôcť bez zmeny ideológie (fatamorgány) „komunizmu“ alebo „reálneho socializmu“. Dúfam, že ste nezabudli na utopických socialistov.

 

Pavel Pospíšil, dôchodca

28. sept. 2016

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?