Komunzákon

Autor: Pavel Pospíšil | 20.7.2016 o 9:00 | Karma článku: 5,12 | Prečítané:  388x

Do kedy nás budú obťažovať komunistické zákony a ich dôsledky. V jednom z minulých blogov som sa sťažoval na dôsledky komunistických zákonov, ktoré mali zničujúci účinok na mnohé stránky nášho života.

Jednou z najviac postihnutých oblastí bolo poľnohospodárstvo a obzvlášť súkromný roľník. Po r. 1948 a najmä po Bukurešťskej schôdzi kominterny, kedy v podstate na zákrok samotného Stalina došlo k celoplošnému útoku na stredných roľníkov a najmä na tzv. kulakov. Boli to väčšinou ľudia, ktorým to myslelo a potencionálne predstavovali veľké nebezpečenstvo pre kolektivizáciu na sovietsky vzor a kolchozy.

Za pomoci ustráchaných členov ÚV Strany na čele s Gottwaldom a v poľnohospodárstve ministrom Ďurišom (a Falťanom), sa rozvinul pohon najprv na kulakov, potom na stredných roľníkov a nakoniec na celú roľnícku pospolitosť. Najmä zakladanie JRD, ktoré boli oficiálne dobrovoľné združenia poľnohospodárov, bolo rozhodujúce v prestavbe dediny na socialistickú vidiecku pospolitosť.

Keďže to nešlo ľahko, prišli na podporu zákony. Jedným z nich bol zákon č. 81/1949, ktorý znamenal koniec Urbariátov. Tieto boli od dôb Márie Terézie akýmsi zárodkom svojpomocného poľnohospodárstva na našom vidieku. Podľa tohto zákona urbariáty zanikli, aj táto pôda bola poštátnená a spolu so všetkou pôdou aj drobných roľníkov sa mali vytvoriť JRD. A aj sa vytvorili. Značnou mierou násilne a pod terorom (aj fyzickým) rôznych straníckych funkcionárov a ŠTB-ákov. Koľko roľníkov bolo obvinených, deportovaných, koľko detí bolo vylúčených zo škôl alebo nepripustených na vysoké školy, koľko slovenských a českých rodín bolo zničených.

A tak človek sa nestačí čudovať, že pod vedením SMERU – sociálnej demokracie vznikajú nové zákony, napr. ten o pozemkových spoločenstvách, ktorý má zo zákona stanovenú tzv. intertemporalitu, to znamená, že výsledky týchto zákonov a súdov a politických zásahov majú mať platnosť aj v právnom demokratickom štáte s Ústavou, ktorá má zakotvené v sebe ľudské práva a ďalšie demokratické princípy.

        Myslím si, že aj o tom sú tie protesty pred BONAPARTE, a aj inde na Slovensku a že sa podarí ukázať, že spôsob vlády na spôsob našej novodobej rodnej strany nie sú pre nás tým pravým orechovým. Hádam demokratické povedomie v národe ešte celkom nazahynulo.

 

Pavel Pospíšil, dôchodca

Júl 2016

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.


Už ste čítali?