Stavebné povolenia a iné!

Autor: Pavel Pospíšil | 11.5.2016 o 20:00 | Karma článku: 2,57 | Prečítané:  416x

V minulých dňoch som dostal do rúk užívacie povolenie na budovu v rekreačnej oblasti Ahoj Briežky (Sliačska ulica, Bratislava Nové mesto).

  Dozvedel som sa z neho, že keď si myslí (a je o tom skalopevne presvedčené) Životné prostredie, spolu s architektom a stavebným úradom (a starostom), že niečo nie je proti verejným záujmom, tak sa môže uznať všetko, čo si želá „stavebník“, bez ohľadu na to, že tým poškodí aj individuálne právo „na slnko“, najmä, keď ide o taký bezvýznamný prvok, ako zatienenie skoro celého susedného pozemku a tým poškodenie „poľnohospodárskej“ činnosti na tejto ploche.

    Pri tom oprava snáh investora bola taká jednoduchá, zmeniť pôdorys stavby a „uskromniť“ sa z nárokov „na slnko“ (a teplo) a zmenením tvaru pôdorysu stavby zmenšiť vplyv na poškodenie susedov. A investor aby vyzdvihol „monumentálnosť“ stavby, dal si postaviť čelá stavby tak že stavba nadobudla vzhľad a úžitok dvojpodlažnej stavby a všetko je v poriadku. Veď tak sa zvýšila predajná hodnota stavby, možno o viac desiatok % a o to vlastne ide. Nie?

     Presah stavby na parcelu mesta sa „vyriešil“ zmluvou s mestom o „vecnom bremene“ za čo má aj nový vlastník potešenie za cca 30 E + 300 E za nejakú štúdiu  a za pokutu vraj 1000 E za nedodržanie pôvodného projektu a dokončenie stavby pred schválením zmien. A Investor (alebo predajca) sa môže tešiť z pekného zisku, ktorý tak narástol, že „nad investícia“ cca 1330 E sa ozaj vyplatila.

      A tak ma napadá: kto to je tento investor že úrady, dokonca aj mesto je ochotné prispôsobiť stanovené parametre pre stavby v tomto území  (výška podmurovky pod strechou). povolenie na stavbu „len v rámci svojej parcely“ zmeniť a rešpektovať stavbu s konzolou nad susednú parcelu a v podstate dvojpodlažnú stavbu. Veď pri doterajších stavbách boli úrady rezolútne a dodržanie parametrov vyžadovali a teraz sa „prispôsobili“.

       A tak sa stavia, a nie len v tomto prípade, kúsok ďalej, je postavená „dvoj chata“ s troma podlažiami (v lokalite to nazývame penzión), na hranici chránenej oblasti Malé Karpaty) a starosta to podpíše (podľa mojich vedomostí). Môžeme čakať, že aj v týmto prípadom a budúcou výstavbou sa celá časť Ahoj – Briežky zmení na druhú Kolibu s prehustenou a nadmernou zástavbou s prepchatými prístupovými cestami a celá oblasť spolu s Karpatmi padne za obeť stavby - (a zisku) chtivým našim obyvateľom a tak sa zmeníme na preurbanizované územie v rozsahu, ktoré ozaj nie je vo verejnom záujme.

        No, ale čo už, keď si naši radní (a úradníci) myslia niečo iné, asi si nepomôžeme. Aj keď prípad Pezinka a skládky, hovorí niečo iné. Ale to by sme museli mať veľa JUDr Čaputových a primátorov (alebo starostov) typu toho v Pezinku, aby sa niečo zmenilo. V našom prípade protestovalo len asi 20 obyvateľov.

Pezinčania, ďakujeme za príklad!

 

Pavel Pospíšil, dôchodca                                    

 Máj 2016   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.


Už ste čítali?