A ešte raz justícia!

Autor: Pavel Pospíšil | 12.3.2016 o 9:00 | Karma článku: 5,65 | Prečítané:  446x

V novinách sa objavil článok s názvom: Za problémy justície môže naša ľahostajnosť Pisateľ má pravdu v mnohom, čo píše, ja by som vyzdvihol, že (ale nie iba) citlivosť voči kauzám v justícii je dôsledkom nastavenia našej výchovy. 

Občan totiž rýchlo zbadal, že proti nastaveniu – lepšie povedané spoločensko morálnym zásadám - vykonávateľov spravodlivosti aj pri svojich silných pocitoch nespravodlivosti, voči konaniu prokurátorov, súdov si asi aj policajtov, veľa nezmôže a tak prijíma postavenie spiaceho kuraťa, lebo sa presvedčil, že proti „nastaveniu“, výchove a dovolím si povedať svedomiu policajtov, prokurátorov a sudcov nič nezmôže.

      Myslím, že netreba zabúdať že 40 rokov vymývania mozgov, prispôsobovania morálky a zásad života tej najsprávnejšej (podľa mňa zvrátenej) ideológii, zanechá stopy aj na tej najsilnejšej povahe. A keď aj po 25 rokoch bez núteného pritakávania straníckym šéfom občan prichádza na to, že prezlečenie kabátov je veľmi silné, môže zastrieť všetko, rezignuje.

       Ale všimnite si autora článku P. Kubinu (r. 1981), so štúdiom práva síce u nás, ale po r. 1989, následne s prácou v zahraničnej advokátskej kancelárii a podľa svojej (asi najvýznamnejšej veci ako advokát (zastupoval J. Čentéša na Ústavnom súde), vidím, že odpovede na otázky v zmienenom článku sú adekvátne dobe, musím s ním skoro vo všetkom súhlasiť. Ak sa ani po týchto voľbách nepodarí dostať na rozhodujúce posty silných ľudí, ktorí už dokázali svojimi doterajšími postojmi svoju schopnosť meniť veci k lepšiemu, nič sa nezmení. (Myslím že to platí pre všetkých rozhodujúcich politikoch).

        A najhoršie je, že personálna politika sa v demokracii asi nedá robiť rýchlo a nasilu. Musíme sa pripraviť ešte na dlhé časy neistoty a zatáčok. A stačí, aby sa do rozhodujúcich funkcií dostali trstiny vetrom sa klátiace a máme po chlebe.

        O to väčšia je zodpovednosť všetkých ľudí, ktorí sa dostali k zastupovaniu občanov, zdôrazním, vôľou občanov SR,  aby nesklamali.

          Platí to aj pre Vás pán Sulík, lebo ak sa budete naďalej chovať, ako ste sa chovali voči svojej premiérke, všetko naše snaženie o zmenu bolo zbytočné. Uvedomte si, že namyslenosť a prílišná sebadôvera Vás a Vašich nominantov na hociktorých miestach, bude znamenať v týchto vypätých časoch znovu Vašu a našu porážku.

           Tí ktorí propagovali návrat k starým časom rozvratu a predchádzajúcim ideológiám sú ešte stále silní a majú podporu znovu aj v časti tých, ktorí trpeli pod terorom ideológií a doteraz sa akoby nezobudili. Zanedbanie týchto skutočností môže mať zlé následky. Najmä keď časť z nich je zabetónovaná na rôznych postoch: na súdoch, prokuratúrach, polícii a v advokácii, zachovať rozvahu a morálnu silu nebude jednoduché. (Mám šteklenie povedať: pán prezident, ďakujem  za Vaše doterajšie kroky).

          To lákanie, prihrať si svoju polievočku (majetkovú) je príliš veľké, aby mnohí z nás odolali.

 

Pavel Pospíšil, dôchodca

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?