Učme sa z histórie

Autor: Pavel Pospíšil | 24.2.2016 o 20:00 | Karma článku: 9,24 | Prečítané:  423x

Najprv jeden citát z malej knižočky: SMERŠ (Rok v tábore nepřítele, N. Sinevirskij)).Bývalý agent komunistickej vojenskej tajnej služby - SMERŠ (4. ukrajinský front), opísuje formou denníka niekoľko mesiacov prežitých ako tlmoční.

 Bolo to v roku 1944 pred koncom vojny, keď bol svedkom besnenia tejto organizácie na Podkarpatskej Rusi (autor bol Rusín z Chustu), trochu na Slovensku, spomína Sabinov (týmto začala pravdepodobne cesta našich nevinných ľudí do pracovných táborov, baní a inde – viac ako 9000 osudov), v Poľsku na Morave (Opava), dokonca aj v Prahe. Píše o umučených nevinných ľuďoch, o tisícoch zatknutých a poslaných na Sibír do táborov nútených prác.

Nakoniec psychicky nevydržal vyžiadal si prepustenie, prišiel domov (Chust, jeho otec bol roľníkom), aby sa rozlúčil s rodičmi a podarilo sa mu prekĺznuť do Rakúska, neskôr do Mníchova a bol 10 rokov v Slobodnej Európe.

Za všetko len tento citát: Ako hlboko sa ruskí emigranti a ostatné štáty mýlia, keď vidia vývoj Sovietskeho zväzu v tom, že už nelikvidujú ľudí verejne, že tam nedochádza k neslýchaným zverstvám, ako v dobách občianskej vojny. (Všetko to bolo v roku 1944 a 45)

Aj Rusíni na Podkarpatskej Rusi sa tešili na spojenie s bratským Ruským národom, ale vytriezvenie bolo hrozné a trvalo to viac ako našich 40 rokov socializmu a podľa Novotného komunizmu, ktorý sme vraj vybudovali.

Všetkým naším rusofilom, príslušníkom Strany Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia, ale aj iným horlivcom (aj Vám pán Č.), komunistom (partia okolo súdruha Hrdličku a Šveca) vrelo odporúčam prečítajte si túto útlu knižku (aj naším Rusínom). (Ja som ju kúpil v kníhkupectve na Kozej). Možno precitnete z ružového sna. Platí stále: nebude zo psa slanina ani z vlka baranina (a ani z komunistu demokrat).

 

Pavel Pospíšil, dôchodca a pozorovateľ

Bratislava, február 2016  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?