Pôda naša rodinná

Autor: Pavel Pospíšil | 12.10.2015 o 23:00 | Karma článku: 4,25 | Prečítané:  622x

Neviem, aké máte skúsenosti s pôdou, ktorá patrila pred príchodom komunistov Vaším starým rodičom. V tomto prípade sa chcem s Vami podeliť s mojimi skúsenosťami s vedená v Katastri, ako pôda členov Urbariátov, teda pôda urbárska.

 Vlastníci podielov boli uvedení v tzv. urbárskej knihe, zatiaľ čo jednotlivé parcely boli vedené, v katastri v jednotlivých „vložkách“.

  Po 1949 bola (aj) táto  pôda „odovzdaná“  väčšinou JRD, neskôr okľukami niekde dobrému štátu,  niekde Štátnym majetkom. Niekde bola ponechaná JRD. Začalo to zákonom č. 81/1949, pokračovaloto inými „klonmi“ tohto zákona. Po 1989 roku bol tento zákon zrušený, ale to nebránilo snaživcom,aby sa nesnažili niečo s tým urobiť keď mali o túto pôdu záujem.

   Vyvrcholilo to tým, že vláda demokratického štátu, ktorý je demokratickým a právnym štátom,    schválila nový zákon o Pozemkových spoločenstvách a to bolo terno pre záujemcov o cudziu pôdu.Na zákone vidieť, že bol navrhnutý „najlepšími právnikmi“  v tomto štáte, ktorý vedia  ako na to, keďmá ísť o presun majetku iných do „nových“ rúk.

    Časť úradníkov bez ohľadu na to, že  existuje nejaký nález ústavného súdu SR, interpretovala prireštitúciách veci tak, že najprv podiely neznámych vlastníkov poštátnila a v spolupráci so Správou katastra   darovala tieto podiely pod právomoc Pozemkového fondu a potom v zmysle nového zákonao pozemkových spoločenstvách ide vybrané parcely rozdať  (predať) zvoleným záujemcom. Týchtoúradníkov vôbec nezaujíma, že v  parcelách sú aj podiely súčasných členov Spoločenstiev, úradnícky

Šimel  pracuje na plne obrátky. A tak vznikajú kauzy a kauzičky, Šimel zatiaľ víťazí a som zvedavý, kde to skončí.  

Pavel Pospíšil,  dôchodca (pozorovateľ)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?