Harabinove a iných právo

Autor: Pavel Pospíšil | 19.7.2015 o 10:00 | Karma článku: 10,44 | Prečítané:  1464x

       Po posledných „rozhodnutiach“ pána Harabina, nadobúdam presvedčenie, že nestačí ani odstrániť Harabina.

Pokiaľ ostane myslenie sudcov na úrovni totalitného myslenia o súdnej moci, kedy sudcovia boli dirigovaní našou vtedajšou štátostranou, nezmení sa ani v našej justícii nič, lebo myslenie prekoná aj tých málo aspektov demokratickej ústavy, ktoré sú v prospech právneho štátu. Všetko pôjde po starom.

    A ešte, keď pri novom súdnom poriadku ani súčasnej úradnej moci, nie je jasné ako majú vyjadriť myslenie v právnom štáte, zdá sa, že ešte dlho budeme čakať aj na zmenu myslenia sudcov, ale aj na myslenie prokurátorov (a aj policajtov pri vyšetrovaniach).

    Pokiaľ bude v právnych normách, že o tom či bude sudca (prokurátor, policajt) skúmať predložené dôkazy, alebo ich „odloží“, nič sa nezmení. Predsa keď má v právnom štáte  sudca alebo iný pracovník predložený dôkaz a on ho nevykoná, s tým že obvinený má pravdu, keď žiada zamietnutie žaloby, je tu niečo choré,  najmä keď sa jedná o porušovanie ústavy s tým, že žalobca žiada, aby o veci, teda o kontraverznosti rozhodol ústavný súd. A keď sa jedná nie o fazulky, ale svojojvoľné posudzovanie veci obžalovaným, ale aj nižším súdom, tu už človek stráca rozvahu a len ťažko sa zdrží, aby nevybuchol priamo na súde.

     Myslím, že je jasné nielen laikom, že pokiaľ budú o tom čo je zákonné a čo nie rozhodovať pracovníci justície (so zakódovaným myslením, že napr. vládna moc má vždy pravdu),  bez povinnosti vykonať predložené dôkazy, všetko pôjde po starom. A najmä súdy sa budú „vytešovať“ zo svojej moci a to Mňačkovské: „ako chutí moc“ sa bude prejavovať negatívne v našom živote. Veď už aj generálny prokurátor sa čuduje, čo to máme za zákony, ale svet ide ďalej a aj nové zákony (zákon o pozemkových spoločenstvách, zákon o súdnych poplatkoch – aj pri žiadosti o obnovené dedičské konanie a asi aj ďalšie) nás budú strašiť ďalej.

Pavel Pospíšil, dôchodca                                                                                                                                       júl, 2015

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.


Už ste čítali?