Socializmus ako nižšie štádium komunizmu

Autor: Pavel Pospíšil | 13.3.2015 o 12:00 | Karma článku: 6,95 | Prečítané:  1274x

Súčasné praktické pokusy vracať naše myslenie, ale aj našu ekonomiku a myslenie do ideologického oficiálneho prúdu Komunistickej strany ma podnietilo okrem predošlých blogov prispieť aj do diskusie o ideológii ako takej. Aj keď pri rôznych výročiach sú pokusy historikov povedať a posúdiť aj ideológiu komunizmu objektívne a na základe skutočností ktoré sme prežili, myslím, že viacerí občania sa obávajú prieniku starej ideológie do povedomia širokých más obyvateľov Slovenska. A podobné príspevky sú aj na týchto blogoch.

Nie len mne sa zdá, že sa pomaly, ale isto vraciame do starých „dobrých“ čias socializmu za výdatnej pomoci súčasnej reprezentácie. Fenomén Gabčíkovo máta pánu premiérovi hlavou už dosť dlho. Výsledok tohto experimentu bude pravdepodobne len strata riadnej porcie financií, ktoré nezaplatí premiér, ani súčasná vláda, ale my všetci. Nie som ekonóm, ani právnik, ale skúsenosti (PKO, Európsky súd o probléme pozemkov pod záhradkami v Trenč. Biskupiciach – vláda p. Fica zaplatila Urbariátu Trenč. Biskupice okolo 6 miliónov Sk) a sme ďalej nepoučiteľní. Horšie je, že to všetko ide z našich spoločných financií. Myslím, že keby to mali platiť členovia vlády zo svojich peňazí, neskákali by tak ľahko, do takej hlbokej vody ako skáču.

Možno by bolo dobre vrátiť sa znovu k starým „dobrým“ zákonom, (ako to už robia niektorí štátni úradníci, napr.zákon 81/1949 Zb. a zamyslieť sa.

Zopakujem, že zákon mal charakteristiku: o úprave právnych pomerov pasienkového majetku bývalých urbárnikov, komposesorátov a podobných právnych útvarov.

Pre nezainteresovaných, išlo o spoločenstvá, v ktorých naši otcovia zarábali na chlieb svojich rodín, a blaho svojich dedín až do päťdesiatych rokov minulého storočia. A teraz v právnom štáte ho vytiahli štátni úradníci, aby pokračovali v činnosti pred rokom 1989 a skúšali, ako už po druhý raz (tento raz v právnom štáte s demokratickou ústavou) obrali o pôdu nasledovníkov našich otcov. Len pre zaujímavosť v našej histórii ide o starý spôsob obhospodarovania našich lesov a polí. Napr. V Budatíne okr. Žilina sa objavujú informácie o urbári v Budatíne (v dedine pod Budatínskym zámkom) už v 17. Storočí).

V tomto zákone 81/1949 Zb. v § 1 (1) sa uvádza: Na rozšírenie a povznesenie pastevného odchovu dobytka prechádza vlastníctvo k majetku uvedeného v § 2 na jednotné roľnícke družstvá, zriadené podľa zákona č. 69/1949 a to dňom vzniku jednotného družstva.

(2) Členom JRD sa stáva bez členskej prihlášky každá fyzický osoba, ktorá je vlastníkom (spoluvlastníkom) nehnutelného majetku uvedeného § 2 .....

§ 2 ustanovenie sa vzťahuje na a) nehnuteľnosti bývalých urbárnikov ... c) peňažné prostriedky... d) hotovosť...

§3:(1) Súčasne ... zanikajú urbáre, komposesoráty... (2) za nehnuteľný majetok poskytne JRD náhradu ...(to sa treba opýtať pamätníkov, či niekto z nich videl náhradu...

Podpísaní: A. Zápotocký, K. Šmidke, Dr. Husák, Dr. Falťan. (Čo robil v roku 1949 a neskôr súdruh Biľak?).

A ešte sa opýtajte pamätníkov, a akou „radosťou“ podpisovali ich otcovia prihlášky do JRD, aby sa ich deti mohli dostať na školy rôzneho druhu. A čo nasledovalo, ako pracovala ŠTB pri agitácii za JRD. A koľko „dostávali“ nepriatelia republiky – koľko rokov v komunistických väzniciach. A ako boli platení družstevníci za otrockú prácu. A ohlásilo sa vtedajšie šéfstvo odborov (ROH)?

Nuž aj také radosti dával socializmus našincom tých časov.

Aj na toto si spomeňme, keď sa objavia nové sochy potentátov tých čias. Ja si na to spomeniem, keď si so mňa uťahujú mladíci (nech si len dedo kecá).

Pavel l Pospíšil, dôchodca Marec 2015

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.


Už ste čítali?