Ako to vlastne pracuje tá naša prokuratúra?

Autor: Pavel Pospíšil | 11.1.2015 o 12:00 | Karma článku: 7,93 | Prečítané:  719x

Zo sťažností na pomalé vyšetrovanie prokuratúry v o veci GORILA nie len pre mňa vyplýva, že sa len potvrdzujú doterajšie skúsenosti, že keď sa jedná o v náznakoch, že môže ísť o vyššie smerujúci problém, nastupuje „vyšetrovanie“, ktoré viac zamotáva ako objasňuje podozrenia.

Z vlastnej skúsenosti som viem , že používanie tejto taktiky je „všeobecné“ a fungujúce.

      V roku 2013 som zistil pozemkové zvláštne veci, nuž som po porade s právnikom dal podnet na prešetrenie zneužívania postavenia verejného činiteľa s podozrením na nerešpektovanie zákonov aj najvyšších a poškodzovanie tretej osoby.. Bolo toho veľa a pri rôznych činnostiach rôznych verejných aj justičných orgánov, nuž po úvahe a rozsahu týchto činností som podal podnet na Špeciálnu prokuratúru. Jedná sa o mimo zákonné a mimo ústavné konanie, v ktorom lieta minimálne 60 ha pôdy ornej aj lesnej. K spisu sme žiadali pripojiť aj súdne spisy, pri pojednávaní ktorých boli zvláštnym spôsobom interpretované alebo prehliadané zákony.

      Na naše prekvapenie, špeciálna prokuratúra, bez toho, aby vypočula „zainteresované osoby“ prípadne mňa ako podávateľa podnetu promptne to odsánkovala na trestný odbor okresnej príslušnej prokuratúry, lebo vec „nepatrí“ do sféry náplne špeciálnej prokuratúry. Darmo som protestoval, najmä proti skutočnosti, že vec bude riešená v tom istom regióne kde došlo k podozrivej činnosti, nič nepomohlo.

       Po približne  po pol roku „vyšetrovania“ príslušné orgány zistili, že vec nie je ani trestná, ale mimozákonná a všetko bolo posunuté (znovu bez vypočutia svedkov a mňa ako podávateľa) na netrestný odbor a znovu dookola.

        Vec nabrala „spád“. Okresná prokuratúra zistila z kľúčového dokumentu, že pretože uplynula od vydania rozhodnutia už viac ako 3 roky, vec zo zákona o prokuratúre, tento orgán nemôže riešiť. Darmo som namietal, že vec medzi časom bola riešená tými istými prokuratúrami, a pre nevyriešenie problému „verejná listina“, ktorý je kľúčový vo veci, aj tieto prokuratúry „odobrili“ odloženie veci, čo znamená, že vec nebude riešená. Je ale zaujímavé, že už pri začiatku veci sme upozorňovali, že „verejná listina“ je kardinálny problém prípadu a že všetky organizácie obišli Nález Ústavného súdu aj samotnú ústavu a konkrétneho zákona z minulosti (Vládne nariadenie č. 96/1928) nič nepomohlo. Takáto právna „negramotnosť“ všetkých osôb a orgánov zrejme vyhovuje prokuratúre ako takej a celému justičnému systému. Čo je príčinou? Len asi tuším, že ako v minulosti, aj teraz sa niekto potrebuje porátať zo súkromným vlastníctvom iných osôb, prípadne potrebuje získanie pozemkov „tvrdou prácou“. Takto s odobrením všetkých patričných orgánov justície včítane polície, ktorá je tiež slepá a hluchá sa mu to možno podaríí. A tak vznikla „menšia gorila“, ktorú sa darí dostať znovu do pralesa nášho právneho systému bez toho, aby sa ukázalo prstom na konateľa, teda zakopaním do útrob patričných archívov.

          Na celej veci je zaujímavé, že táto metodika „nevšímavosti“ bola úspešná v minulosti a zrejme platí aj dnes. Prečítajte si knihu Silvestra Krčméryho (pravdou proti moci), ktorý do detailov popisuje metódu zakopávania pod koberec nelegálne činnosti vyšetrovateľov, prokuratúry (v jeho prípadu vojenskej). Odkiaľ to došiel do civilnej prokuratúry pán Trnka s kolegami)? Súdy, boli tiež založené na tom, že si netreba všímať „štekot psov“, aby karavána moci (vládnúcej) mohla cválať ďalej, v rozpore s vtedajšími zákonmi. Vtedy sa porušovala čerstvá Májová ústava, vtedajší trestný zákon, ale prokuratúra, ako aj súdy všetkých stupňov „súdili“ a často aj „stínali hlavy“ tak, že až po desiatkach rokov došlo k „náprave“.

           A prechodom prokurátorov, sudcov, policajtov z minulého systému prechádzajú aj metódy a zdá sa aj ídeové zameranie. Zatiaľ sa darmo niekto snaží zjednať nápravu, aj systému, aj zákonov, hneď sa nájdu lepší odborníci, ktorí vyjasnia, že ide o porušovanie nezávislosti súdov, prokuratúry, aj polície a nakoniec aj politikov, ktorí sú „tvorbou nových zákonov“ priamo účastní na takomto konaní. A veselé je, ak sa bývalý generálny prokurátor, ktorý bol pristihnutý na hruškách rozčuľuje, že mu nie je umožňované ďalšie riadenie „premiestňovania hrušiek“ a súd mu dá za pravdu. Asi rovnako ako v Gorile, našej Gorile a v gorile, ktorá sa volá Glance house a iných, o ktorých sa zatiaľ nechce hovoriť.

       

       Už   dávno hovorím, že ryba smrdí od hlavy a pokiaľ sa nevymenia ídeové „projekty“ a ľudia s myslením ako v komunistickej totalite, takto podnikať,  zatĺkať,  obchádzať a premiestňovať sa bude ďalej. Nie som presvedčený, že výmenou by sa vyriešilo všetko a ihneď. Aj tak si myslím, dajme vo voľbách slovo tým, ktorí toho majú „za ušami menej“ alebo nič a ktorí sa v rámci možností chovali tak, že im nemôžu ani ich „priatelia“ nájsť škrabance, ani posielaním „ľúbostných listov“ poštou z Handlovej.

        V prípade Zakladateľa, Rodoľuba sa to podarilo, v prípade pána Prezidenta v opačnom garde. Neskúsime to znovu? (Pán prezident, nie len ja Vám držím palce!)

      A možno by stálo za pokus aj sudcov a možno aj prokurátorov voliť priamo, pokiaľ sa u nás situácia nestabilizuje. Možno by sa tým skrátila doba nutná na zmenu „totalitného (starého) myslenia v radoch verchušky.

                   

Pavel Pospíšil

Január 2015

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?