Nie je tu už komunizmus?

Autor: Pavel Pospíšil | 20.12.2014 o 12:00 | Karma článku: 8,66 | Prečítané:  1463x

Prišiel ďalší marxista. Pán Draxler sa priznal, že marxizmus je jeho filozofia a to je ono. A stal sa ministrom školstva. Znamená to, že bude pokračovať v línii ministrov školstva, ako boli súdruhovia Sýkora a nasl. až do roku 1989? Nuž máme sa na čo tešiť. Myslím si, že to budú mať naše deti ťažké. Ten nápor na detské hlavy. Neviem, či sa podarí nastupujúcej generácii uniknúť myšlienkam Manifestu a podobných veľkých zdrojov ideálógií. Ako teraz nazvú novú vylepšenú ideológiu?

Z uznávania modzgu trustu pána F. by vyplývalo, že možno to bude ficizmus (od leninizmu, castrizmu alebo putinizmu?). Nechajme sa prekvapiť. Možno to už nebude dlho trvať. Alebo áno? S tými vianočnými prídavkami, bezplatnými lístkami na vlaky, Enelom a čo bude nabudúce? Mladá generácia tešte sa. Mojej generácii, ktorá sa stala v roku 2000 znovu platcom na dôchodok ako SZČO, vzali a nezaplatili z vlastného zárobku to, čo sme zo zákona zaplatili do štátnej Dôchodkovej poisťovne. Možno sa nájdu aj ďalšie brebendy, na ktorých štát „zarobí“. Tie cestovné lístky totiž ktosi zaplatí a z vašich daní (súčasnej aktívnej populácie). Myslím, že nič nie je na tom svete zadarmo, ani za socializmu.

A neskôr sa nájde zasa určitá skupina, ktorej sa voľačo zoberie a inej niečo dá, zasa z tých ďalších daní a poplatkov. Veď metóda je známa už od Manifestu a neskôr ďalších izmov. A aj moja generácia (značná časť, najmä tých ktorí ešte nezabudli) sa zamyslí a povie si?. Zlatý socializmus. Mali sme všetci prácu, aj družstevníci na poliach (aj vlastných), ktorí robili za pracovné jednotky: to boli merné jednotky, podľa ktorých boli odmeňovaní družstevníci. Napr. v Honťanských Trsťanoch to boli za jednu jednotku 1, 2, až 3 Kčs. Členovia družstiev dostali za celodennú prácu 3 jednotky t. j 9 korún. A tak, kto chcel vychovať rodinu, chodil na práce na Šumavu a inde do lesov (alebo do štátnych kameňolomov alebo do štátnych baní), pričom na vlastnom JRD si musel vziať neplatenú dovolenku. A v iných dedinách po celej ČSR, neskôr ČSSR to bolo podobne. Veď koncom 80 tých rokov bolo kolektivizovaných 80 alebo viac % pôdy. (môžete doplniť). A aj teraz chuti do experimenty nechýba. Ešte šťastie, že máme Eurofondy, ak sa cestou k príjemcom (novým poľnohospodárom nerozkradnú) a úplne to nezaplatia naši daňoví poplatníci. Alebo zle počítam? Veď aj my platíme do kasy našej Európy značné financie. A za chvíľu už nebudeme príjemcovia, ale len prispievatelia. Lebo ďalší potrebujú peniaze. A tak sa ten náš nový socializmus, pod vedením novej štáto-strany kotúľa známou rýchlosťou, dva kroky vpred a jeden vzad. Len aby sme neskončili ako Gréci, Taliani, Španieli, Íri a kto ešte?

Nuž aj taký bol (alebo je?) ten náš socializmus.

Prepáčte mi nepríjemné spomienky a poučme sa.

 

Pavel Pospíšil, dôchodca

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?