November a oslavy

Autor: Pavel Pospíšil | 27.11.2014 o 10:00 | Karma článku: 4,64 | Prečítané:  499x

Už sa človek ani nevyzná, na ktoré oslavy má a časovo môže ísť.

Oslavy ktoré organizoval pán prezident boli ťažko dosiahnuteľné osobne, ale kto chcel mohol sa ich zúčastniť prostredníctvom televízie. Možno som ovplyvnený celkovou atmosférou týchto čias, ale ja som bol milo prekvapený. Od moderátorov, cez réžiu, ale najmä prejavom Prezidenta. Už sme si zvykli na táranie niektorých súčasných, ale najmä minulých politikov a prezidentov a tu som zažil niečo iné. Ak môžem: Pán prezident, ďakujem. Aj celému teamu, ktorý tieto oslavy pripravil.

        Okrem toho som sa zatiaľ zúčastnil akcie, možno povedať komornej, ale myslím veľmi dôležitej a možno nie len pre mňa.

         Túto akciu poriadali viacerí aktéri, pre istotu poviem tak, ako je na pozvánke:

Nenápadní hrdinovia, o.z. (občianske združenie), Konfederácia politických väzňov Slovenska a Múzeum zločinov a obetí komunizmu, Vás pozývajú na študentskú konferenciu, ktorá je vyvrcholením VI. Ročníka projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom.

          Žiaci a študenti narodení po roku 1989 písomným a audiovizuálnym záznamom vytvorili cenné diela o obetiach totality. Konferencia sa konala pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku.

           Z obsahu len toľko, že išlo o možno povedať, samostatné projekty študentov (rôznych gymnázií). Boli spracované na základe knižných a archívnych dokumentov, ale tiež z osobných kontaktov a diskusií s priamymi aktérmi, alebo ich príbuznými. Niektoré projekty obsahovali aj malé audiovizuálne záznamy.

       Pred otvorením konferencie bol premietnutý film Ut inteligam corde (porozumieť srdcom, réžia V. Seman).

        Z programu: I. panel

Jozef Baník – Za všetko môže rým. Autori: Miriam Mikolková, Vladimír Bechý, Gymnázium Varšavská cesta, Žilina.

 

Nora Dvorecká – Pod rúškom totality, Ján Mozoľ, Lucia Ly Nguyenová, Michaela Gašpieriková, Gymnázium Varšavská cesta, Žilina

 

Alfréd Kardoš – Bez hriechu do pekla, Denisa Mikušová, Nikola kúdelová, Veronika Hepnerová, Gymnázium V.B.Nedožerského, Prievidza

 

Štefan Fogaš – Chránená osobnosť alebo prenasledovaná osoba? Patrícia Fogašová, Andrej Farkaš, Gymnázium sv. Moniky Prešov.

 

II. panel:

Františka Muziková – Vždy verná Bohu

Nina Ondková, Alžbeta Paholíková, Gymnázium Varšavská cesta, Žilina

 

Ján Alexander Sitár – Bojovník v SNP odsúdený s Viliamom Žingorom

Mária Šimová, Barbara Sopoligová, Marek Marton, Evanjelické gymnázium, Martin

 

Milan Dlhý – S vierou je aj utrpenie ľahšie..., Marek Masaryk, Gabriela Mičurová, Gymnázium Varšavský cesta, Žilina

 

Vincent Samuely – Profil politického väzňa ako zrkadlo doby, Anna Kalafutová, Veronika Mišková, Šimon Kuffa, Gymnázium P.O.Hviezdoslava, Kežmarok

Pavel a Margita Valentovci – Kto ranu nepocítil, ranám sa smeje, Natália Čukanová, Beáta Suriaková, Gymnázium Varšavská cesta, Žilina

Ešte treba povedať, že ako čestní hostia sa konferencie zúčastnili Pani MUDr. Záborská, poslankyňa Europarlamentu a František Mikološko, bývalý predseda NR SR.

     Za seba môžem povedať, že sa mi oplatilo zúčastniť sa tejto akcie. Poznať zaujímavých mladých ľudí a niektorých ich pedagógov, pána režiséra V. Semana a hlavne organizátorov osobne, hlavne Františka Neupauera a jeho kolegov z o.z. Neznámy hrdinovia.

     Ďakujem všetkým.

     Pri počúvaní prejavov mladých ľudí som si uvedomil dve veci. Prvá je, že prakticky všetky diskutované osobnosti pochádzali z rodín prevážne roľníckych. Druhá je, že okrem snahy likvidovať cirkevné spoločenstvá rôznych denominácií išlo o to likvidovať prostredie, z ktorého prišli títo „neznámy hrdinovia“. Bolo treba zlikvidovať rodinné spoločenstvá a rodinné prostredia, čo sa zakrývalo triednym bojom, ktorého obeťami boli nakoniec aj maloroľníci, a nevinní ľudia rôznych aj iných stavov. Napríklad remeselníci.

       Na to by sme nemali zabúdať a tieto súvislosti si pamätať.  Aj v súčasnosti.

        Ďakujem teda aj mladým ľuďom, že si uchovávajú v pamäti aj smutné časy našej histórie, na čo by niektorí aj súčasní protagonisti radi zabudli.

         Už posledná vec, čo by som rád pripomenul, že aj v súčasných archívoch sa niektorí z týchto mladých ľudí nestretávali s nadšením pri svojich snahách.

 

Pavel Pospíšil

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?