Kam siahajú prsty starej prokuratúry a do kedy?

Autor: Pavel Pospíšil | 19.8.2014 o 8:00 | Karma článku: 4,73 | Prečítané:  782x

Zaujímam sa o pozemkovú reformu a v tej súvislosti aj o kolektivizáciu z rokov 1945 až 1989.       Keď som namietal (naposledy pred prokuratúrou) určité podľa mňa nezákonné konanie Obvodného pozemkového úradu a Správa katastra, dostával som zaujímavé odpovede, že veci sú v podstate v poriadku a mám sa uspokojiť s existujúcim stavom.

Zhodou okolností som sa v tomto čase oboznámil s jedným dokumentom Generálnej prokuratúry z roku 1953. V tom čase zúrila v našich zemepisných šírkach kolektivizácia a jej najperfídnejšia formy – boj proti triednemu nepriateľovi v poľnohospodárstve – boj a likvidácia „triedy“ kulakov.

      Aby bolo pre celú prokuratúru jasné ako sa má „zachovať“ v prípadoch protestov, vydala prokuratúra v Prahe „tajnú“ inštrukciu ktorú museli všetci prokurátori plniť.

      Princípom bolo, že na často sa opakujúce námietky na konanie verejných orgánov sa vec odloží. V odôvodnení sa sťažovateľovi odpovie, že nebol porušený zákon.

      Aj keď sa „Inštrukcia“ vzťahovala na vysťahovanie dedinských boháčov z miesta pôvodného pobytu, celý doklad umožňoval voľnú interpretáciu a krytie aj v iných prípadoch.

        Možná súvislosť s mojim prípadom mi napadla aj v prípade konania orgánov prokuratúry pri mojom podaní proti manipulácii s pozemkami v Žilinskom samosprávnom kraji. Až som žiadal preloženie mimo tento kraj, čomu zatiaľ nebolo vyhovené.

         Možno, že chovanie prokuratúry je „čisto náhodné“ a nemá spojitosť s touto inštrukciou. Artikulácia prokuratúra a hľadanie dôvodov na zamietnutia veci je také podobné inštrukciám, že sa mi zdá byť moje podozrenie silne odôvodnené.

          Aj keď bolo vymenené vedenie GP a urobené niektoré zmeny, neviem, či moja argumentácia bude uznaná a vec bude uzavretá a uvedená do zákonného rámca. Doterajšie kroky aj GP a už ročné prieťahy sú také zvláštne, že sa nestačím čudovať.    

            Len sa pýtam? To na prokuratúrach ešte ani oni „nezbadali“, že sa zmenili pomery a mali by sa správať v súlade s dnešným zákonom o prokuratúre?

             Celé znenie spomínanej inštrukcie ja také zaujímavé a „nadčasové“ že by som ho doprial prečítať si ho celej našej verejnosti.

 

Pavel Pospíšil

18.augusta 2014

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú lietadlové lode.


Už ste čítali?