Bagatelizovanie 2

Autor: Pavel Pospíšil | 11.5.2014 o 10:00 | Karma článku: 11,15 | Prečítané:  380x

Zdá sa, že aj bagatelizovanie aj zatĺkanie vstupuje do novej, prešpekulovanejšej fázy. Voľakedy sa tomu hovorilo  zdá sa „Potemkinove dediny“. Dnes sa tomu hovorí úspechy nášho hospodárstva a radostná perspektíva.

V ekonomike sa dá aj nesplnenie zákonov o dlhoch štátu premeniť na úspech, v sociálnej politike „okradnutie“ dôchodcov za „spravodlivé“ posudzovanie konania SZČO (samostatne zárobkovo činných osôb), keď sa vyťahujú retroaktívne zákony prípadne diskriminačné a všetko je v poriadku. A dlh voči dôchodcom sa zväčšuje aj takýmto spôsobom.

Obávam sa, že aj v medzinárodnej politike ochrana našich hospodárskych záujmov skončí s hlavami v piesku. Ak to skončí úplne zle, zas si nájdeme nejakú výhovorku, len či nebude neskoro. Štát s takými skúsenosťami, ako: druhá svetová vojna, šesťdesiaty ôsmy rok, skúsenosti s komunistickou (pardón – socialistickou) štátostranou a aj tak sa cítime s hlavou v piesku dobre a utešujeme sa, že veď sa nič nedeje.

V poslednom období som sa zúčastnil na dvoch spomienkových akciách: saleziáni si spomínali na „láskavé“ zaobchádzanie s ich reholou po Víťaznom februári, keď sa produkovali najmä ŠTB, prokurátori a obzvlášť súdy.

Druhou akciou bola spomienka na Kolakovičovskú rodinu. (pre menej informovaných: tajné náboženské krúžky zakladané prof. Kolakovičom najmä v období od konca tridsiatych,  v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch  minulého storočia). V tej ostatnej fáze na svoju vieru doplatili celé rodiny desiatkami rokov väzenia s patričnými činnosťami najmä ŠTB, ale aj príčinlivých prokurátorov a najmä sudcov.

Zároveň som sa dočítal v tlači informáciu, že ministerstvo vnútra neuvolnilo spisy ŠTB pre Ústav pamäti národa, ale naopak zamestnáva osobu (len jednu?), ktorá sa podieľala  na „odhaľovaní“ vnútorných nepriateľov za socializmu.

V protiklade s týmto stavom som si kúpil už štvrtý diel: Triedni nepriatelia. Kto neverí, alebo nezbadal, že sa vymenil režim, môže sa tam dočítať, čo s nami robil socialistický režim v obdobiach s rôznymi prívlastkami. Raz to bola pozemková reforma, potom akcia B, potom združstevňovanie a nakoniec všeobjímajúci boj s triednymi nepriateľmi.

Zdá sa mi, že sa vracia kormidlo nášho vývoja do čias, ktoré sme dúfali, že sa nevrátia, ale ak sa neprebudíme zo spomienok o „starých dobrých časoch“ zobudenie môže byť nepríjemné ak nie tragické.

Súhlasíme s tým?

 

 

Pavel Pospíšil, dôchodca

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.


Už ste čítali?