Bagatelizovanie 2

Autor: Pavel Pospíšil | 11.5.2014 o 10:00 | Karma článku: 11,15 | Prečítané:  372x

Zdá sa, že aj bagatelizovanie aj zatĺkanie vstupuje do novej, prešpekulovanejšej fázy. Voľakedy sa tomu hovorilo  zdá sa „Potemkinove dediny“. Dnes sa tomu hovorí úspechy nášho hospodárstva a radostná perspektíva.

V ekonomike sa dá aj nesplnenie zákonov o dlhoch štátu premeniť na úspech, v sociálnej politike „okradnutie“ dôchodcov za „spravodlivé“ posudzovanie konania SZČO (samostatne zárobkovo činných osôb), keď sa vyťahujú retroaktívne zákony prípadne diskriminačné a všetko je v poriadku. A dlh voči dôchodcom sa zväčšuje aj takýmto spôsobom.

Obávam sa, že aj v medzinárodnej politike ochrana našich hospodárskych záujmov skončí s hlavami v piesku. Ak to skončí úplne zle, zas si nájdeme nejakú výhovorku, len či nebude neskoro. Štát s takými skúsenosťami, ako: druhá svetová vojna, šesťdesiaty ôsmy rok, skúsenosti s komunistickou (pardón – socialistickou) štátostranou a aj tak sa cítime s hlavou v piesku dobre a utešujeme sa, že veď sa nič nedeje.

V poslednom období som sa zúčastnil na dvoch spomienkových akciách: saleziáni si spomínali na „láskavé“ zaobchádzanie s ich reholou po Víťaznom februári, keď sa produkovali najmä ŠTB, prokurátori a obzvlášť súdy.

Druhou akciou bola spomienka na Kolakovičovskú rodinu. (pre menej informovaných: tajné náboženské krúžky zakladané prof. Kolakovičom najmä v období od konca tridsiatych,  v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch  minulého storočia). V tej ostatnej fáze na svoju vieru doplatili celé rodiny desiatkami rokov väzenia s patričnými činnosťami najmä ŠTB, ale aj príčinlivých prokurátorov a najmä sudcov.

Zároveň som sa dočítal v tlači informáciu, že ministerstvo vnútra neuvolnilo spisy ŠTB pre Ústav pamäti národa, ale naopak zamestnáva osobu (len jednu?), ktorá sa podieľala  na „odhaľovaní“ vnútorných nepriateľov za socializmu.

V protiklade s týmto stavom som si kúpil už štvrtý diel: Triedni nepriatelia. Kto neverí, alebo nezbadal, že sa vymenil režim, môže sa tam dočítať, čo s nami robil socialistický režim v obdobiach s rôznymi prívlastkami. Raz to bola pozemková reforma, potom akcia B, potom združstevňovanie a nakoniec všeobjímajúci boj s triednymi nepriateľmi.

Zdá sa mi, že sa vracia kormidlo nášho vývoja do čias, ktoré sme dúfali, že sa nevrátia, ale ak sa neprebudíme zo spomienok o „starých dobrých časoch“ zobudenie môže byť nepríjemné ak nie tragické.

Súhlasíme s tým?

 

 

Pavel Pospíšil, dôchodca

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.


Už ste čítali?