Bagatelizácia

Autor: Pavel Pospíšil | 9.2.2014 o 15:00 | (upravené 9.2.2014 o 15:06) Karma článku: 12,90 | Prečítané:  576x

Zdá sa, že v našej justícii sa objavuje nové heslo.:bagatelizovanie. Donedávna mala polícia heslo: pomáhaj a chráň. Súdy voľakedy dávno: spravodlivosť. Asi došlo k plošnej aktualizácii u všetkých zložiek týchto dôležitých opôr demokracie. Pri tom je to jedno heslo u všetkých zložiek. Pozor. Zúri tu bagatelitovanie.

Keď už aj premier o tom hovorí, prezident ševelí o niečom už dlho, je už asi hodina po dvanástej, a nič. Až keď sa pridal aj generálny prokurátor a verejne o tom hovorí, asi sa voľačo deje a je to vážne. Je na tom zaujímavé najmä to, že u občanov názor o zvláštnom charaktere týchto zložiek prevláda už veľmi dlho, ale nič sa nedialo, len sa hovorilo o „trtošení“, prieťahoch, ale nič sa nedialo. Stáva sa nezriedka, že aj polícia, aj prokuratúra sa mení na „advokátov“ zvláštnych činov a ešte sa tým hrdia. Dokonca nevidia alebo obraňujú zreteľné porušovanie zákonov. (Pozri me sa na Čadcu, Nitru, našlo by sa voľačo aj v Bratislave, možno v Moldave). No a súdy, často škoda rečí.

Teraz prišlo nové heslo: bagatelizovanie. Je zaujímavé, že sa to objavuje naraz u polície, prokuratúry, neviem či to platí u súdov, alebo tam je to ešte horšie? No, veď uvidíme. Len neviem koľko to bude trvať, kým sa zodpovední rozkývu a niečo sa udeje.

Všimnite si to krásne slovko SA. Mám priateľa, ktorý už pred niekoľko desaťročiami hovoril o tomto krásnom slove, lebo už vtedy len každý čakal, kedy SA niečo udeje a nie a nie.

Asi sa to bude hovoriť najmä v tomto volebnom roku, a potom sa toto volanie utíši a postupne zanikne v trasovisku času.

Myslím, že by sme najmä preto mali veľmi intenzívne rozmýšľať na túto tému a vybrať si heslo: nová kosa dobre kosí. A nebáť sa vyskúšať novú generáciu, lebo všetky súčasné zložky scény sa už natoľko unavili, že asi nie sú schopné priniesť nové myšlienky a najmä nápravu. Veď toho už toľko majú za nechtami a aj keď sa udatne bránia, neviem kto im verí (okrem babiek a dedkov demokratov alebo stálych fanúšikov). Aj keď ich je dosť treba sa vzoprieť, „spočítať sa“ a veriť si. Najhoršie v tejto situácii je, nechať sa polievať špinavou vodou.

Skúsme to.

Pavel Pospíšil, február 2014 Bratislava

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?