Tá naša justícia, čo s ňou ?

Autor: Pavel Pospíšil | 2.2.2014 o 21:40 | Karma článku: 6,18 | Prečítané:  388x

Roztrhlo sa vrece s pripomienkami k činnosti súdov a aj niektorým vrcholovým predstaviteľom tohoto stavu. O zlom stave dokonca konečne diskutuje aj predseda vlády, dokonca z inej strany aj pán prezident. Pán minister spravodlivosti vyzval na vypracovanie etického kódexu. Pán predseda NS JUDr. Harabín najprv mal námietky, pretože sudca musí mať etické zásady v sebe, neskôr sa s tým zmieril. Dokonca na seminári k tomuto problému sedeli s pánom ministrom vedľa seba.

Občan tohto štátu má otázku: a prečo doteraz ešte nebol etický kódex spracovaný.

A na pána Harabína mám otázku inú, na ktorú som dosial nedostal odpoveď: majú sudcovia NS dodržiavať tézy dohovoru o ľudských právach alebo nie. Prosím stručnú odpoveď. Ale priamu, nie ako že, však aj  štrasburský súd rozhodol že v niektorých prípadoch nemusí.

Ide mi o to, že už trikrát nepripustil pojednávanie o mojej veci pred senátom NS, s tým, že, lebo.

Dohovor má zakotvenú túto tézu bez nejakých lebo a keď žiadam o pojednávanie, bez ďalších pripomienok má NS realizovať moju požiadavku v zmysle dohovoru. V tom hádam nájdeme zhodu. Len dúfam, že predseda NS ma neobviní zo škandalizovania svojej osoby.

Domnievam sa, že aj tento problém je problém videnia práva a mal by byť zakotvený v etickom kódexe. Teraz si ja ako občan poviem: lebo o občianskych právach nemôže diskutovať ani NS a domnievam sa ani minister, dokonca  (prepáčte mi všetci zainteresovaní) ani premiér právneho a demokratického štátu a nemal by konať proti ani prezident.

Medzi takéto záväzné tézy kódexu by malo byť aj to, aby súdy nedávali navrhovateľom úlohy, ktoré nemajú oporu v právnych predpisoch a zákonoch.

Najradšej by som povedal: HOWGH, ale to nepoviem, aby som nebol obvinený z neúcty k našej justícii a z podobných prečinov.

Nie som sám čo má pripomienky takéhoto rázu. Pán predseda, prosím pozrite si na internete: www.impulzrevue.sk, príspevok do diskusie arcibiskupa Cyrila Vasiľa (č. 2/2013).

Bratislava 2.02.2014

 

Pavel Pospíšil, dôchodca

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.


Už ste čítali?