Tak ako, páni kandidáti (na prezidenta) ?

Autor: Pavel Pospíšil | 10.1.2014 o 15:45 | Karma článku: 9,73 | Prečítané:  2332x

Zdá sa, že už máme všetkých kandidátov na pána prezidenta pohromade. Máme si z čoho vyberať. A máme aj ich hodnotení celú kopu. Pokúšam sa hodnotiť pre seba aj ja.

Pán Kňažko. Svojho času nás predal pánu Mečiarovi s vážnymi dôsledkami pre všetkých nás.

Predtým a potom síce hral, najmä v boji proti starým štruktúram, najmä komunistickým podľa mňa v tej dobe veľmi dôležitú úlohu, ale aj vzhľadom na svoj vek by si mal dať už oddych.

Pán Čarnogurský. Najradšej by nás predal medveďovi z východu. Aj keď viem, že nostalgia o prichýlení sa k „tomu tam se dubisku“ je už veľmi dlhá a lákavá, mám obavy. Aj  keď niekto tvrdí, že to dubisko je už teraz iné. Už Husák nás chcel hneď po 2. svetovej vojne predať Stalinovi, našťastie „neudalos“. Úspešný bol až súdruh Gottwald po r. 1948. Dôsledky tejto vlády jednej strany a najmä skutočnosti, že to bola strana komunistická (s Leninsko – Stalinskými koreňmi) sme pociťovali dlhých 50 rokov. A kde sme sa dostali?

Nepomohol ani Dubček. A Biľak spolu s priateľmi to dokončil. Predal nás tento raz Brežnevovi (s asistenciou Husáka a iných). Máme zabudnúť? Aj s pánom Ficom by išiel do spolku, nuž neviem, ako by toto spoločenstvo fungovalo. Z tohto koketovania mám obavy.

Aj keď mu (p. Čarnogurskému) nezabudnem a som mu vďačný za jeho boj so starými štruktúrami akéhokoľvek druhu.

Pán Fico. Inklinácia k metódam skrytého socializmu, kombinovaná s ťažko utajovanou túhou po červenej šatke z rokov minulých, je pre mňa odstrašujúca. Najhoršie je pre mňa jeho pokrytectvo voči všetkým, okrem svojich. Najviac mu ležia „v krku“ seniori a dôchodcovia. Keď počujem od neho plán na novú komisiu dôchodcov ako poradcov, mám obavy. A mnohé  hriechy, ktoré zdedil nie a nie riešiť. Okradnutie dôchodcov ktorí platili do dôchodkového systému od roku 2002 do roku 2003 je mu malina. A rieši a rieši. Neverím.

A nové zákony sú až radosť. Zákon o pozemkových spoločenstvách, zákon o lesoch, nuž pasia, neverím. Tá pôda mu nedá pokoj. (Skoro ako pán Mečiar). Zrejme keď bude mať už pod palcom okrem Smeru aj prezidenta, bude mu hej. Však aj súdy už má pod palcom.

A jeho posledné vystúpenie spolu s p. Kaliňákom proti Ombudsmanke nám ukázalo perspektívu, ako bude vyzerať jeho vládnutie, ak  bude mať už pod palcom okrem Smeru aj prezidenta, aj súdy. To mu bude hej. Dokonca verí, že aj ako bývalý kresťan, bude mať za sebou aj kresťanov. Nuž absolútna pohoda v totalite. Asi sa potom bude hovoriť, že v rámci vstávania nových bojovníkov tu vzniklo nové (socialistické) kráľovstvo, pod vedením bývalého komunistu s ďalšími spolustraníkmi rovnakej minulosti. A možno to dosiahne už v prvom kole a všetky úvahy o druhom kole budú zbytočné. Na koľko. Ďalších 40 rokov?

Pán Hrušovský, aj keby sa ešte krajšie usmieval, ťažko mu uveriť. Nemôžem zabudnúť ako chcel ísť do spoločenstva s pánom Mečiarom po jedných voľbách, potom s pánom Ficom, jeho účinkovanie ako poslanca a predsedu NR SR, no samá radosť. A mám obavy z „jeho vyvrcholenia politickej kariéry“. Čím by nás prekvapil.

Z ostatných je pre mňa zaujímavý ešte pán Kiska: Nuž v našej politike list nepopísaný. Možno by stál aj za úvahu, vzhľadom na jeho „anjelskú“ činnosť, ale neviem ako by si poradil s našou justíciou, aj keď si uvedomujem, že ako prezident by to mal ťažké aj keby chcel. Obávam sa.

Pána Procházku som si nechal na koniec. Najviac sa mi na ňom začína páčiť to, ako každý na ňom hľadá chyby. Pomaly neostane ani nitka suchá. Pre jedných je mladý, pre druhých sa zaplietol s KDH, pre ďalších má čudnú minulosť. Dokonca som počul, že jeho otec bol členom KGB. Aj populistom je. Nikto si však asi nevšimol jeho činnosť v NR SR, jeho „boj“ a pokusy prinavrátiť súdom (najmä ústavnému) ich pravú úlohu. Boj s prezidentom Gašparovičom v kauze generálny prokurátor tiež nebol na zahodenie. Páčili sa mi tiež jeho diskusie s p. Kaliňákom, v ktorých pre mňa bodoval. Boduje aj svojou zásadovosťou, ktorá niekomu vadí. Zatiaľ inklinujem k myšlienke, že sa stáva mojím tajným favoritom.  Dúfam, že ma nesklame do volieb. Ja by som sa cítil najlepšie bez starých štruktúr akéhokoľvek druhu.

Ostatní kandidáti aj najnovší sú už ťažko hodnotiteľní. Čo o nich viem, ma nijako nenadchýna. Len sa obávam, že natoľko rozptýlia pozornosť voličov, že druhé kolo ani nebude. Najmä, ak je veľa ľudí, ktorí už rezignovali. Myslím si, že každý kto nepôjde k voľbám z akéhokoľvek dôvodu a nebude spokojný s voľbou (najmä v prípade víťazstva p. Fica) si môže uviazať potom na hlavu vrece a dúfať, že však nejako bude.

Inak do supervolebného roku 2014 prajem všetkým spoluobčanom veľa zdravia, pre tých čo o to stoja veľa Požehnania a aby sme tento rok prežili aj s rodinami v pokoji a porozumení.

Január 2014

 

Pavel Pospíšil

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.


Už ste čítali?