Len odpad?

Autor: Pavel Pospíšil | 16.9.2013 o 17:16 | (upravené 16.9.2013 o 17:39) Karma článku: 9,53 | Prečítané:  315x

Po prečítaní si článku: Sestry: Štát sa k nám správa ako k odpadu (Sme. Ročník 21, Číslo 21, z 6.9.2013) som si pomyslel, nie len sestričky v zdravotníckych zariadeniach  sú postihnuté,  ale aj iné skupiny občanov tohto štátu sú postihnuté. Podľa mňa tento štát sa správa k časti svojich občanov ako k novodobým otrokom  aj k dôchodcom, ktorí platili poplatky do dôchodkového zabezpečenia podľa zákona 446/2000, ktorý bol účinný od 1.1.2001, do 31.12.2003. Prosím čitateľa, aby si všimol, že išlo o platby zo zákona, ktorý trval (bol účinný) 2 roky a úprava znela: SZČO sa zúčastnia na dôchodkovom poistení.

Podľa mňa tento štát (Sociálna poisťovňa) týchto dôchodcov nielen že okradol, ale aj ponížil tak, že pravdepodobne asi takto ponižovali svojich občanov rôzne „firmy“ vo feudalizme. Nepriamo nám bolo povedané: ste tu pre to, aby ste zabezpečovali chod štátu,  MY rozhodneme, komu z vašich platieb zohľadníme platby na prepočet dôchodku za dobu platenia, o tom rozhodne Sociálna poisťovňa so súhlasom štátu, teda štát.

Zvláštne na tom je, že tento úkaz sa udial a trvá za sociálne demokratickej vlády, ktorá by takéto javy na svojom dvore  podľa mňa nemala trpieť. Asi sa mýlim, keď si toto myslím, ale pripadá mi to zvláštne, že táto sociálnedemokratická vláda súhlasí s vyplácaním nehoráznych odmien (z tých istých fondov do ktorých som platil) pre vedúcich pracovníkov, ktorí  takto ukrajujú z platieb poistencov. Následne s kľudným svedomím a s posvätením vlády hľadali kľučky, aby mohli urobiť svojim poistencom nehoráznosti.

A štát to trpí (predseda vlády prostredníctvom svojho úradu) a je spokojný s prácou svojich zamestnancov a za takéto výkony dáva ešte odmeny. Dodávam: a súdy nepomáhajú, naopak, potvrdzujú a schvaľujú okrádanie dôchodcov, so súhlasom štátu.

Pozrime sa bližšie na výkon štátneho podniku (v čase mojich platieb monopolného orgánu štátu na dôchodky. (je to pre trpezlivých, ale stojí to zato čítať ďalej).

Po mojej žiadosti o prepočet dôchodku použila SP nasledujúce finty:

1. Využila formuláciu v zákone 461/2003, ktorý bol účinný až od 1.1.2004 (kedy som ja mal túto etapu vzťahu so štátom už ukončenú – pracoval som do 31.12.2003) a kľudne použili tento zákon retroaktívne, lebo ja som platil podľa zákona, ktorý skončil svoju účinnosť spolu so mnou 31.12.2013.

Okrem toho, že zákon je retroaktívny, je podľa mňa aj hrubo diskriminačný. Poistenec, ktorý išiel do dôchodku podľa zákona po dovŕšení 60 rokov života po odpracovaní potrebného dôchodkového veku, si zarábal na výchovu svojich detí a rodiny, ktorá potrebovala aj iný príjem, aby sa obživila. Má niekto proti tomu niečo? Moja činnosť bola presne podľa zákonov. Na to som úzkostlivo dbal (až sa mi niektorí priatelia smiali).

2. Povedali: to, že ste platili do dôchodkového zákona ešte neznamená, že máte nárok na oni hovoria (zvýšenie) dôchodku, pretože ste išli do dôchodku v roku 1995  poberal ste dôchodok a bol ste zárobkovo činný. Vôbec, podľa akého zákona patrí Sociálnej4 poisťovni možnosť interpretovať zákon a pridávať im iný zmysel, ako je v zákone napísané. Kde je v zákone 446/2000 niečo iné, ako to, že sa mám zúčastňovať dôchodkového zabezpečenia.

A vláda mlčí, a keď sa na premiera obrátim s námietkou, že takéto zachádzanie so svojim poistencom je neslušné a SP moju rodinu okráda o časť môjho zárobku, dá to premierova kancelária posúdiť tej istej SP, ako by jeho právnici neboli svojprávni a nevedeli posúdiť právne aspekty činnosti SP.

Na záver ešte moja otázka. Vážení páni a panie (vláda a SP). Necítite ani kúsok nespravodlivosti vo svojom konaní? Ste reprezentantami Sociálnej poisťovne, teda štátu a sociálne demokratickej strany.. Čo je na Vašom konaní sociálne spravodlivé a etické? To necítite ani minimálny etický problém vo vašej činnosti a ani nepožiadate svojho ministra, aby požiadal vládu, a táto Ústavný súd o výklad, či je s tými zákonmi a argumentami, ktoré používate z ústavného hľadiska všetko v poriadku?

Môj názor je, že konáte nespravodlivo, nesociálne a povedal by som aj z morálneho hľadiska je Vaše konanie ťažko ospravedlnitelné. Dodávam, nerobíte dobrú reklamu ideám sociálnej demokracie, za ktorú sa Váš premier rád schováva. To Vás ale nezbavuje viny.

Prosím povedzte verejne, (SP, vláda, súdy všetkých úrovní), čo je a bolo v mojom správaní protizákonné a chybné, aby ste sa takto ku mne správali. Mediálne prostriedky Vám to s radosťou umožnia. To ma kľudne trestáte za to, že som si plnil všetky zákonné povinnosti voči štátu? Že som sa staral o svoju rodinu a snažil som sa ju zaistiť v rámci zákonných možností tak, aby nemala problémy? Vyjadrite sa k tomu aj z toho aspektu, že Váš generálny riaditeľ kľudne berie dva platy z prostriedkov štátu Vaši šéfi, kľudne berú okrem krásneho platu aj nehorázne odmeny zo zdrojov SP (teda z dôchodkových fondov) teda z fondov nás všetkých,  ako poslanec a ako generálny riaditeľ. V tom nevidíte nič neférové?

V poslednom čase som sa dozvedel, že aj viacerí, takto postihnutí dôchodcovia sa unúvajú a prihlasujú sa o svoje sociálne práva, teda niesom to len ja sám.

6.09.2013.

 

Pavel Pospíšil

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.


Už ste čítali?