Svätopluk

Autor: Pavel Pospíšil | 7.9.2013 o 19:18 | Karma článku: 14,84 | Prečítané:  500x

V minulých dňoch som navštívil výstavu obrazov majstra Klimčáka v budove ministerstva kultúry SR. Okrem toho, že majster Klimčák použil techniku, ktorej rozumiem a je mi pre tento účel blízka, bol som prekvapený šírkou tématiky z našich národných dejín, ktorú zachytil a výtvarne spracoval. Pán Klimčák ma potešil tiež skutočnosťou, že sa v svojich dielach sa nesnaží prikrášľovať a ukazuje formovateľov našich dejín tak, ako vieme z dostupných prameňov..

Tak som sa dozvedel (potvrdil som si), že Svätopluk mal účasť na trápeniach svojho príbuzného (Rastislava), ktorý bol väznený a dokonca oslepený, že mal „zásluhu“ na tom, že žiaci svätých Konštantína a Metoda  boli vyhnaní z Veľkej Moravy. A takýchto kontroverznejších vecí v jeho vládnutí by sa dalo nájsť viac. Odporúčam širokej verejnosti výstavu do pozornosti, možno aj na poučenie.

Zároveň ma zarazilo a zamyslel som sa nad tým, či je správne stavať  našu minulosť na postavách, ktoré mali toľko negatívnych činov vo svojej činnosti, ako ukázala aj výstava.

Zároveň som sa tiež zamyslel, či je správne, že traja najvyšší štátni predstavitelia stavajú pred nás na najvyšší piedestál osobnosť, ktorá má toľko negatívnych činov za sebou, keď máme aj pozitívnejšie osobnosti (Pribina, Koceľ, Rastislav, ak berieme do úvahy len náš „starovek“). Schovávať sa za potrebu mať hrdinské postavy pre národ považujem pri znovu formovaní našej minulosti za nie celkom šťastné.

Tiež som si uvedomil, že je zvláštne, že predseda vlády si kladie ako za vzor Jánošíka, ktorý „bohatým bral a chudobným dával“, hoci by sa dalo povedať, že kradol a rozdával najmä svojim. Je to zvláštne, keď jeden z „popredných“ právnikov (aspom podľa svojho vlastného úsudku) má za vzor postavu, ktorá je z právneho hľadiska minimálne kontroverzná.

 

Nerád sa uspokojujem s tým, čo mi hovoria iní, aj keď sú to predstavitelia štátu bez toho, aby som sa nad tým minimálne nezamyslel. Nekritické prijímanie cudzích názorov sa nám v nedávnej minulosti neosvedčilo a zaviedlo nás do slepých uličiek, z ktorých sme ťažko hľadali cestu von.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.


Už ste čítali?