Súdy ľudí nechránia

Autor: Pavel Pospíšil | 26.8.2013 o 14:00 | Karma článku: 12,35 | Prečítané:  1012x

Po prečítaní hlavného článku na prvej strane SME (1.8.2013) som si len povzdychol. A to ešte v Bruseli nevedia, ako sa chovajú súdy pri riešení problémov medzi našimi občanmi a našimi štátnymi úradmi, teda štátom.   Po osobných skúsenostiach vidím hlavný problém v tom, že napr. Najvyšší súd automaticky uvažuje, že štátne úrady majú vždy pravdu. Toto presvedčenie našich sudcov je také silné, že ani neumožňujú, aby si občania povedali pred nimi v čom oni (občania) vidia problém. Zrejme sú si istí, že keď súd nižšieho stupňa voľačo posúdil musí mať pravdu spolu s úradom, resp. štátnym úradníkom.

Tak sa potom stáva, že úradníci robia nehoráznosti, porušujú ústavu a ústavné zákony, neberú do úvahy ani zákony a robia si po svojom. Krajský súd to schváli a keď sa občan opováži nesúhlasiť s rozhodnutím krajského súdu (krajských sudcov), najvyšší súd sa obráti chrbtom a ani nenariadi pojednávanie. Opäť v rozpore s Dohovorom pre ľudské práva, ktoré aj naša republika podpísala. Sudcovia si vyberajú, ktoré dôkazy budú diskutovať a ktoré nie a vyššiemu súdu to nevadí alebo ho to ani nepohne a ani sa neunúva si vypočuť, keď sa občan odvolá.

Zrejme sa páni sudcovia ani neunúvajú uvažovať, že občanovi niekto môže ubližovať v zásadných veciach, ktoré súvisia so základnými právami a slobodami a že teda aj občan môže mať pravdu. Nuž pri takomto prístupe sudcov asi právny štát nedobudujeme. A keď sa pýtam na právny názor Najvyššieho sudcu vo veci, ani mi v stanovenej dobe neodpovedá.

Po zhliadnutí bratania sa pána Premiera s pánom Najvyšším sudcom pred televíznymi kamerami prichádza občanovi na myseľ všeličo. Môže to byť aj upozornenie pre občanov na to, kto má v tomto štáte moc teda ktoje tu pánom. Zdá sa mi, že takto verejne sa reprezentanti súdnej a výkonnej moci navzájom uistili, že oni sú tu páni a čo oni rozhodnú a považujú za správne to bude platiť. Čo tam po ústave a základných právach a slobodách.

A z minulosti známe prehlásenie jedného z minulých premierov: veď ten ústavný súd, to je chorý prvok v našom právnom systéme, platí naďalej, len osoby, ktoré to tvrdia sú iné. Majú voľnú cestu ku propagovania si svojho ega a svojich predstáv o spravodlivosti, správe vecí verejných a správe tohto štátu.

 

Na Slovensku to ozaj musí byť tak?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?