Hrušovský prezidentom?

Autor: Pavel Pospíšil | 20.7.2013 o 17:35 | Karma článku: 12,27 | Prečítané:  1736x

V posledných dňoch sa objavujú už polooficiálne informácie o nominácii p. poslanca NR JUDr Pavla Hrušovského za kandidáta na úrad prezidenta SR (kandidát KDH s podporou Most-Híd).

Myslím, že nie len ja, ale aj ostatní voliči by mali posudzovať  doterajšiu politickú činnosť  všetkých kandidátov, teda aj p. poslanca NR SR aj podľa ich doterajšej politickej činnosti.

Pán poslanec má za sebou bohatú dlhoročnú činnosť. Okrem iných funkcií bol v roku 2003 predsedom NR SR.

Bol to čas, v ktorom končilo schvaľovanie zákona č. 461/2003 z.z Zákon o sociálnom poistení. Po schválení tohto zákona v NR SR ho vtedajší prezident SR p. Schuster vrátil, pretože mal zásadnú pripomienku: zákon považoval za retroaktívny a ako taký nezlučiteľný s ústavou demokratického štátu, akým je aj podľa Ústavy Slovenská republika. Zákon totiž retroaktívne zakázal uznať platby do sociálnej poisťovne tým občanom, ktorí v dôchodku pracovali, pretože pri záväzkoch voči rodine dôchodok nestačil na pokrytie týchto výdavkov.

Neviem ako bolo s námietkou prezidenta naložené, ale zákon 461/2003  bol schválený vtedajšou koalíciou bez toho, že by sa poslanci zamysleli nad zásadnou pripomienkou Prezidenta. Poslanci zrejme „zabudli“, že v roku 2000 schválili zákon č. 446/2000, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 100/1988 o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov. Podľa tohto zákona sa SZČO (samostatne zárobkovo činné osoby)  museli (zo zákona) vrátiť platbami na dôchodkové poistenie do sociálnej poisťovne.

Takto teda im boli podľa zákona č. 461/2003 „ukradnuté“ (možno použiť aj slovo poštátnené) platby na dôchodkové poistenie.

Svoju politickú zodpovednosť za poškodenie občanov SR p. JUDr Hrušovský nemôže poprieť.

Za seba môžem povedať, že po takejto činnosti nemám dôveru v konanie p. Hrušovského. Kde mám zaručené, že aj v pozícii prezidenta (ak by bol zvolený) by nepostupoval rovnako nezodpovedne a proti duchu ústavy SR. Po takýchto skúsenostiach a sklamaní z vtedajšej NR SR na čele s p. Hrušovským sa nechcem  znovu ocitnúť v pozícii, že v sporných prípadoch v budúcnosti, sa p. Hrušovský zachová ako súčasný p. prezident. Za seba môžem povedať, že budem starostlivo sledovať situáciu a nebudem voliť za prezidenta žiadneho poslanca, ktorý sa zúčastnil na hlasovaní o tomto, ale aj iných dôležitých zákonoch, ktoré sú protiústavné.

Nechcem, aby som mal prezidenta, ktorý spolupracoval a nechal schváliť zákon, ktorý je proti duchu ústavy. Poškodzuje tých občanov, ktorí si plnili svoje zákonné povinnosti voči SR a občanom a prispievali svojou hrivnou aj do dôchodkového (ale aj do daňového a zdravotného) systému.

Myslím si, že zodpovedne by mali postupovať aj ostatní voliči a nielen pri nadchádzajúcich prezidentských voľbách.

Pavel Pospíšil, dôchodca

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?