Odišiel ďalší veľký Človek

Autor: Pavel Pospíšil | 15.1.2016 o 8:00 | Karma článku: 8,76 | Prečítané:  658x

Včera v utorok 13.1.2016 som sa zúčastnil s manželkou na rozlúčke s pánom Srholcom, ďalšou veľkou osobnosťou z našich nedávnych dejín a nášho zápasu s jednou z totalít na našom území.

Keďže sme ho s manželkou osobne poznali už za totality, ale aj po nej, táto rozlúčka v Blumentálskom kostole bola pre nás (a nielen pre nás) veľmi ťažká. Na druhej strane ma potešili prejavy rozlúčky významných naších osobností (homília pátra Sucháňa, prezidenta Kisku, pána Pastyržáka, profesora Krčméryho, pán Miklošku). V prejavoch povedali toľko významných slov, že som si znovu uvedomil dôležitosť života pána Srholca a iných ľudí, ktorí sa podieľali na našom zápase s totalitou. A znovu som si uvedomil nepochopiteľné vyjadrovanie sa o zmene po r. 1989, politikov, ale aj iných  ľudí a znevažovaní zmeny, ktorá prišla po roku 1989 (veď sa nič nezmenilo, mne bolo za totality (komunizmu) lepšie a pod).

       Myslím si, že ostávame týmto ľuďom veľa dĺžni, ale máme povinnosť aj voči mládeži, ktorá o tom ako sme žili za totality nevie nič a ani škola a zdá sa. ani my starší nerobíme skoro nič, aby sa nezabudlo nielen na týchto hrdinov. Na obete tisícok väzňov, nespravodlivo odsúdených: roľníkov, kňazov ale aj ďalších aj obyčajných ľudí, ktorí boli ohrozovaní na životoch a stovky z nich aj životy stratili.

        Nedopustime zabúdanie!

         Inak sa znovu dostaneme „pod krídla ochrany“ ľudí, ktorí radi zneužijú situáciu, aby svojím konaním zvrátili tak ťažko nadobudnutú slobodu a demokraciu.

          Aj preto rozmýšľajme. Aj pri volebných urnách a iných verejných a politických akciách. Myslím, že sme povinní voči obetiam minulosti, voči ďalším generáciám, ale aj voči sebe.

 

Pavel Pospíšíl, dôchodca

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bratislava stotísícové poradenstvo k parkovaniu skrýva pred verejnosťou

Pri vytváraní analýzy sa vyskytli problémy, o ktorých mali zamestnanci zakázané hovoriť.

DOMOV

Gabčíkovčania: S utečencami problém nebol, viac vystrájajú mladí Srbi

V priestoroch zariadenia pre utečencov v Gabčíkove je ubytovaných niekoľko stoviek Srbov.

DOMOV

Aj Bratislava má svoju Hlávkovú. Za kritiku parkovania referentku čakala šikana

Čím viac upozorňovala na chyby, tým viac problémov v práci mala.


Už ste čítali?