Zatĺkanie 3

Autor: Pavel Pospíšil | 10.5.2014 o 11:00 | Karma článku: 8,37 | Prečítané:  535x

Mám taký dojem, že svetlo začína svitať a možno nie len v mojej hlave.     Myslím si, že všetky tieto neduhy našej spoločnosti majú pôvod v rokoch minulých, keď súkromné vlastníctvo neexistovalo alebo všetci, čo niečo mali, boli nepriatelia ľudu a spoločnosti a platilo: kto nekradne, okráda svoju rodinu. A tak nielen bývalí funkcionári a ich potomkovia, ale aj bývalí radoví pracovníci, ktorí požívali určité benefity od vedúcej skupiny spoločnosti, ale aj mnohí iní majú zafixované to slávne, však všetko je naše a podľa toho sa správajú. Jednoducho sú nastavení tak, že jedine spoločnosť nás môže zachrániť pred zlými vlastníkmi hocičoho.

Vážne je to najmä vtedy, keď sú takto nastavení vedúce sily spoločnosti, ktorých príslušníci ani nezaregistrovali, že sa doba zmenila, iný vtedy, keď sa to menilo práve obkladal kúpelňu, tretí si myslí, že štátne vlastníctvo je to najlepšie a nič sa nemá meniť. Ale nie sú to len funkcionári. Nachádzam takéto názory aj u ľudí, ktorí boli v minulosti perzekvovaní oni, ale aj ich deti. A potom sa čudujeme, že aj zlodeji a veľko -zlodeji si myslia, že sú nevinní a protestujú vehementne aj na medzinárodnej scéne.

Minulosť pomohla tým, že napr. cit pre pôdu sa stratil, na poliach sa skoro nikomu nechce robiť a tým, čo by sa aj chcelo, majú problémy sa dostať k „svojeti“, lebo......

Je zaujímavé, že korene takéhoto „nastavenia“ pokračovali aj za pána zakladateľa štátu, ktorý tak nastavil pravidlá, že jeden sa nestačí čudovať. Ak aj nenastavil, nastavujú si ich pokračovatelia „nastavenia“ a sekundujú im podaktorí príslušníci rôznych častí justície, a iní úradníci. Nie sú zriedkavé interpretácie zákonov a zaujímavá neznalosť zákonov aj tých najvyšších (ústava, ústavné zákony a medzinárodné dohody).

Pri súčasnom stave politických vzťahov u nás mám obavy, či dôjde ku zmene po 40-50 rokoch, ako prognózujú niektorí naši, ale aj cudzí myslitelia. (To už určite nebudem môcť skontrolovať).

 

 

Pavel Pospišil, dôchodca

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?